Zadania rozwojowe ukierunkowane są na poprawę infrastruktury parafii i stacji misyjnych przekładające się na lepszą realizację zadań pastoralnych.PROJEKTY ROZWOJOWE 2017

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

Projekt AM 50: Opał dla parafii w Atbasarze (Kazachstan)

Ogrzewania kościoła i domu parafialnego w Kazachstanie ze względu na duże koszty, jest dla nas sporym wyzwaniem Zimę temperatura spada nawet do minus 30 stopni Celsjusza. Poprzedniej zimy 2015/2016 zużyliśmy w sezonie grzew­czym około 60 ton węgla. Sezon grzewczy trwa co najmniej 7 miesięcy, od października do kwietna. Koszt ogrze­wania przekracza możliwości tutejszych, nielicznych parafian i dlatego zwracam się z prośbę o wsparcie projektu finansowania ogrzewana kościoła i domu parafialnego.

Ks. Rafał Dąbrowski, Atbasar

 

Projekt AM 51: Budowa jadalni w Namalundu (Zambia)

Projekt ten jest przewidziany na dwa lata 2016/2017. Potrzeba wybudowania skromnej jadalni jest naprawdę pilna. Dom Rekolekcyjny, wspaniale położony na wzgórzu, jest lubianym i często odwiedzanym miejscem, szczególnie przez biedniejszych rekolektantów. Warunki są dosyć skromne, a opłaty za jego użytkowanie niskie. Wybudowano już całkiem niezłą Infrastrukturę w postaci trzech dużych sal, kilku pokoi, kuchni, oraz toalet, ale czymś co zniechęca, to brak porządnego miejsca na posiłki. Na dzień dzisiejszy spożywanie ich, odbywa się na kolanach. Dlatego istnieje duża potrzeba wybudowania prostej, ale wyposażonej w stoły i krzesła jadalni, gdzie możliwe byłoby spożywanie pokarmów w godnych warunkach.

ks. Grzegorz Kaput, Namalundu / Ornontowice (Polska)

Projekt AM 52: Modernizacja kuchni w Carapirze (Mozambik)

Carapira to wioska znajdująca się w prowincji Nampula w północnym Mozambiku. Na jej terenie znajduje się Instytut Techniczno-Przemysłowy wraz z internatem, w którym uczy się 130 uczniów, z czego tylko 7 osób to dziewczyny. Uczniowie kształcą się w dwóch profesjach: ślusarz i mechanik samochodowy. Świeccy misjonarze prowadzą część zajęć, pracują w kuchni i na jadalni, to­warzyszą uczniom i pomagają w nauce. Oprócz pracy w szkole prowadzą spotkania: dla młodych rozeznających swoje powołanie, dla grupy chrześcijan i diecezjalne spotkania dla młodych.

Uczniowie mieszkają w szkolnym internacie większość roku, tylko dwa razy na kilka tygodni wracają do swoich domów. Codziennie otrzymują trzy posiłki, które w dużej mierze składają się z masy zrobionej z mąki kukurydzianej i wody oraz fasoli.

Celem projektu jest modernizacja obecnie używanych pieców, które są bardzo zniszczone i stanowią zagrożenie dla użyt­kowników oraz budowa piekarnika, które pozwolą nam lepiej dbać o zdrowie uczniów i sprawić, by szkoła była dla nich drugim domem.

Katarzyna Tomaszewska, Carapira

 
PROJEKTY ROZWOJOWE 2016

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

  • projekt AM 37: Prowadzenie ośrodka rehabilitacyjnego oraz wsparcie katechistów w Gulu (Uganda)
  • projekt AM 38: Instalacja elektryczna i renowacja zabudowań parafialnych w Mpanshyi (Zambia)
  • projekt AM 39: Remont domu parafialnego w Atbasarze (Kazachstan)
  • projekt AM 40: Wybudowanie jadalni w Namalundu (Zambia)
Więcej…
 
PROJEKTY ROZWOJOWE 2015

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

  • projekt AM 23: wodociąg dla parafii w Mpanshyi (Zambia)
  • projekt AM 24: zakup samochodu dla parafii w Masansie (Zambia)
  • projekt AM 25: wyposażenie domu dla niepełnosprawnych dzieci w Gulu (Uganda)
Więcej…
 
ZADANIA ROZWOJOWE 2014

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

  • warsztaty krawieckie w Nabwalya (Zambia) AM10 odpowiedzialny ks. Waldemar POTRAPELUK
  • warsztaty murarskie w Nabwalya (Zambia) AM11 odpowiedzialny ks. Waldemar POTRAPELUK
  • stypendia dla studentów (Peru) AM12 odpowiedzialna Magdalena TLATLIK
Więcej…