Zadania ukierunkowane są na wspieranie działań duszpasterskich, formację służby liturgicznej i duszpasterskiej oraz pozyskanie potrzebnych do głoszenia Słowa Bożego materiałów.PROJEKTY EWANGELIZACYJNE 2019

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

Projekt AM 69: Budowa donków św. Pawła w parafii Masansa (Zambia)

W ubiegłym roku przedstawiliśmy projekt budowy 5 domków św. Pawła Apostoła w trudno dostępnych częściach naszej rozległej parafii. Domki te lokowane są w pobliżu miejsc których działają także inne, mniejsze wspólnoty. W ten sposób powstają miejsca, gdzie wierni z sąsiednich wspólnot i ich liderzy mogą się razem spotkać, a przede wszystkim stać się miejscami formacji dla okolicznych liderów. Ksiądz dociera do poszczególnych stacji średnio raz na dwa miesiące. Oprócz tego w okresie Wielkiego Postu, a jest to czas pory deszczowej, można będzie zatrzymać się w takich domkach na nocleg i następnie odwiedzać sąsiednie stacje z rekolekcjami. Taka chatka dawałaby także możliwość dłuższego pobytu w danym miejscu i odwiedzania rodzin mieszkających w okolicy.

Nasze skromne misjonarskie doświadczenie pokazuje, że takie dłuższe, kilkudniowe odwiedziny przynoszą wiele duszpasterskich owoców.

Dlatego w Roku Pańskim 2019 prosimy Was o kontynuację modlitewnego i materialnego wsparcie tego projektu. Nasi wierni najczęściej budują z materia­łów im dostępnych takich jak: glina i trawa. Cement i blacha w buszu są luksusem.

odpowiedzialny: ks. Marek Paszek, Masansa, Zambia

Projekt AM 70: Funkcjonowanie parafii Taraz (Kazachstan)

Od roku jestem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w mieście Taraz na południu Kazachstanu. Codziennie odprawiam msze święte, razem z siostrami i wiernymi odmawiamy różaniec. W czasie wakacji zorganizowaliśmy z siostrami letnie półkolonie w naszej miejscowości dla dzieci i młodzieży. W minionym roku opłaciliśmy zakup 4 nowych ławek, pulpitu, klęcznika, obrazu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej do kościoła. Ponadto pomalowano wieżę i krzyż oraz odnowiono rynny.

W najbliższym czasie planujemy nabyć dwa kotły gazowe oraz skompletować wyposażenie wyremontowa­nego pierwszego piętra domu katechetyczno-gościnnego.

Dziękuję wszystkim, którzy modlą się za mnie i za wszystkich misjonarzy i składam serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary materialne.

odpowiedzialny: ks. Rafał Dąbrowski, Taraz, Kazachstan

Projekt AM 00: Fundusz Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej

Wraz z rozwojem „Aniołów Misji" - programu pomocowego dla działań śląskich misjonarzy i wspólnot, w których posługują, pojawił się tajemniczy projekt AM 00 „dla niezdecydowanych lub pozostawiających organizatorom podział środków do zagospodarowania". Od tego czasu cieszy się rosnącą popularnością. Dlatego, tym razem, postanowiłem poświęcić mu osobną kartkę w kalendarzu. I zachęcić do przekazywania nań swoich wpłat.

Prowadzanie programu „Aniołowie Misji" także związane jest z pewnymi kosztami jak np. wydanie kolejnej edycji kalendarza, organizacja dorocznego spotkanie Aniołów Misji oraz  organizacja spotkań środowisk misyjnych archidiecezji katowickiej: wiosennego w Tychach, czerwcowego Rajdu Misyjnego, listopadowych rekolekcji w Pogórzu, adwentowego spotkania krewnych misjonarzy pochodzących z archidiecezji katowickiej, a nade wszystko organizacja Archidiecezjalnych czy Metropolitalnych Kongresów Misyjnych. Część z nich pokrywa właśnie ów projekt AM 00.

Jednak, najbardziej przydatne okazuje się takie gromadzenie i posiadanie środków w sytuacjach nagłych i trudnych, związanych z ratowaniem życia i zdrowia naszych misjonarzy. A są to wydatki rzędu kilku tysięcy dolarów.

odpowiedzialny: ks. dr Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji katowickiej

 
PROJEKTY EWANGELIZACYJNE 2018

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

Projekt AM 57: Misja Taraz w Kazachstanie

Dziś parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Taraz posiada już kościół, w którym w niedzielę we mszy świętej uczestniczy około 40 osób. Przy kościele została zorganizowana szkółka niedzielna dla dzieci. Roczne koszty utrzymania i prowadzenia misji szacowane są na kwotę ok. 12 000 zł. Samych parafian nie stać na pokrycie wszystkich wydatków. Dlatego proszę Was o wsparcie.

Pragnę także podziękować za zeszłoroczne wsparcie zakupu opału dla parafii w Atbasarze – serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary materialne.

odpowiedzialny: Ks. Rafał Dąbrowski, Taraz (Kazachstan)

Projekt AM 58: Promocja rodziny w Mpanshyi

Razem z Radą Parafialną i Parafialnym Zespołem Pastoralnym planujemy w tym roku szereg inicjatyw związanych z umocnieniem życia małżeńskiego i rodzinnego.

Świętując 125 lat istnienia chrześcijaństwa w Zambii, pragniemy poddać pod refleksję instytucję małżeństwa i rodzi­ny, które przeżywają głęboki kryzys. Wyzwaniem są m.in. przedwczesne ciąże, samotne matki z kilkoma dziećmi, brak wierności małżeńskiej, zwlekanie z przyjęciem sakramentu małżeństwa, zaniedbania w wychowaniu dzieci, brak troski o duchowy rozwój, nierówność kobiet i mężczyzn.

Warsztaty formacyjne, rekolekcje, obozy wiary, festiwale, staramy się organizować we własnym zakresie. Każdy z uczestni­ków w miarę możliwości pokrywa koszty transportu i wyżywienia. Jednak odległość i trudna sytuacja ekonomiczna wielu rodzin sprawia, że szukamy dofinansowania naszych działań. Stąd nasza, tegoroczna prośba, dotyczy wsparcia materialnego spotkań formacyjno-katechetycznych dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

odpowiedzialny: ks. Michał Matysik, Mpanshya, (Zambia)

Projekt AM 59: Formacja rodzin s sanktuarium w Szucińsku

Realizacja projektu będzie miała miejsce w sanktuarium Maryi, Królowej Rodziny w Kazachstanie. Adresatem tej inicjatywy będą rodziny, które należą do naszej parafii, jak i rodziny, które nawiedzą sanktuarium.

Przy sanktuarium pragniemy stworzyć ośrodek pomocy i wsparcia dla rodziny. Jego celem będzie promocja wartości rodziny chrześcijańskiej. Cel ten chcemy realizować w następujący sposób:

-        edukacja rodziny: wydanie programu o przygotowaniu do małżeństwa, materiałów formacyjnych Domowego Kościoła, a także ulotek;

-        formacja rodziny: organizowanie dni skupienia, a także rekolekcji dla małżeństw i rodzin;

-        pomoc rodzinie: pokrycie edukacji, bądź wyżywienia dla dzieci z rodzin wielodzietnych i biednych.

W Szucińsku, Maryja jako Królowa Rodzin staje się punktem orientacyjnym; punktem odniesienia w zmaganiach o wartości rodziny chrześcijańskiej.

odpowiedzialny: ks. Rafał Lar, Szucińsk (Kazachstan)

 
PROJEKTY EWANGELIZACYJNE 2017

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

 • projekt AM 44: wsparcie pracy formacyjno-katechetycznej parafii Mpanshyia (Zambia)
 • projekt AM 45: tworzenie hospicjum w Ungheni (Mołdawia)
 • projekt AM 46: wyposażenie Centrum Młodzieżowego w Masansie (Zambia)
Więcej…
 
PROJEKTY EWANGELIZACYJNE 2016

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

 • projekt AM 30: Fundusz ugoszczenia młodzieży z misji na ŚDM Kraków 2016
 • projekt AM 31: Budowa Centrum Młodzieżowego w Masansie (Zambia)
 • projekt AM 32: Wsparcie działań ewangelizacyjnych w parafii w Szucińsku (Kazachstan)
 • projekt AM 33: Rekolekcje dla Służby Ołtarza w Mołdawii
Więcej…
 
PROJEKTY EWANGELIZACYJNE 2015

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

 • projekt AM 13: Modernizacja domu rekolekcyjnego Fides et Ratio w Szczucińsku (Kazachstan)
 • projekt AM 14: Rekolekcje dla kazachskich rodzin prowadzone przez Domowy Kościół archidiecezji katowickiej
 • projekt AM 15: Fundusz Misyjny Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016
 • projekt AM 16: Warsztaty o rodzinie (Masansa, Zambia)
 • projekt AM 17: Budowa Centrum Młodzieżowego św. Jana Bosko (Zambia)
Więcej…
 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2