PROJEKTY EDUKACYJNE 2018

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

Projekt AM 66: Centrum Samarytańskie w Bukanga

W marcu 2017 r. rozpoczęliśmy budowę Centrum Samarytańskiego w Bukanga. Miejscowość ta leży ok. 8 km od Musomy (gdzie posługuje ks. Edward Gorczaty) i 19 km od Kigera Etuma (Wioski Miłosierdzia). Centrum ma być domem dla dzieci, które nie maja nikogo, rodzice zmarli na AIDS albo inne choroby czy też są psychicznie chorzy. Centrum to ma służyć dzieciom, które mają ubogich rodziców. Ma tutaj powstać także ośrodek zdrowia.

Do tego projektu przyłączył się nasz Biskup z diecezji Musoma, który podarował nam działkę w wielkości 5,5 ha. Także ks. Edward Gorczaty z archidiecezji katowickiej przyłączył się do tego projektu całym sercem: pomaga przy budowie i korzystamy z jego drogocennych porad. Nasze Centrum rośnie. Już mamy wybudowane skrzydło, jedno z czterech, które są w planie budowy. Jesteśmy na etapie wykończenia tego pierwszego skrzydła, w którym znajdą się pokoje sypialne dla naszych dzieci. Zaczęliśmy budowę drugiego skrzydła, w którym będą takie pomieszczenia jak: kuchnia, składy żywności, pralnia, suszarnia, łazienki, jadalnia. Jesteśmy na etapie kładzenia dachu. I szukamy dalej osób, które pomogą nam wykończyć budowę drugiej części.

Proszę wszystkich, którzy mogą nam pomoc modlitwą, niech to czynią, a jeżeli mogą też wspomóc Finansowo, niech dołączą do nas.

odpowiedzialni: s. Rut Ciesielska wraz z ks. Edwardem Gorczatym, Musoma (Tanzania)

Projekt AM 67: Stypendia szkolne w Carapirze

W tym roku chciałabym Was prosić o wsparcie dla dziewczyn z internatu, który jest prowadzony przez Siostry Misjonarki Kombomanki. Siostry poza wyżywieniem i dachem nad głową, zapewniają dziewczynom bezpieczeństwo i możliwość nadrobienia zaległości w nauce Obecnie pod ich opieką znajduje się ts dziewczyn w wieku 12-16 lat.

Dziewczyny zaczynają dzień od wspólnej, krótkiej modlitwy. Później wykonują swoje obowiązki, część przygotowuje śniadanie, inne sprzątają sypialnie, jadalnie, czy sale do nauki. Następnie większość idzie do szkoły, wyjątkiem są dziewczyny, które mają zajęcia popołudniowe i rankiem mają czas na odpoczynek, naukę oraz przygotowanie obiadu.

Co roku, do Sióstr zgłasza się coraz więcej dziewczyn, bo jak już wspomniałam, poza wyżywieniem i nauką, zapewniają im bezpieczeństwo, W Mozambiku, bardzo często zdarza się, że nastoletnia dziewczyna zachodzi w ciąże i zmuszona jest przerwać naukę, Dlatego pobyt w internacie chroni je przed tym.

Własme dlatego w tym roku chciałabym Was prosić o wsparcie naszych dziewczyn, by tworząc stypendia umożliwić im rozwój.

odpowiedzialna: Kasia Tomaszewska, Carapira (Mozambik)

Projekt AM 68: Klerycki staż misyjny

„Misja Afryka" to nazwa stażu misyjnego kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Biorą w nim udział alumni należący do Koła Misyjnego, udzielający się i zainteresowani tematami misyjnymi, i co najważniejsze - chcący przyjrzeć się pracy śląskich księży fideidonistów z bliska. Do tej pory odbyły się trzy edycje „Misji Afryka". Wszystkie dotychczasowe wyjazdy odbywały się w zambijskich parafiach, zarządzanych przez śląskich misjonarzy archidiecezji katowickiej.

Staż misyjny ma na celu pobudzenie świadomości wymiaru misyjnego Kościoła, poszerzenie myślenia o Kościele wśród przyszłych duchownych naszej Archidiecezji, a także pomoc księżom w ich obowiązkach duszpasterskich, poprzez konkretne działania dydaktyczne i pastoralne oraz towarzyszenie w odwiedzaniu wspólnot dojazdowych. Jednym z ważnych założeń, jest możliwość odkrycia przez alumnów powołania misyjnego, do którego być może, także poprzez taki staż, zachęca ich Pan Bóg.

Koszty stażu misyjnego (dla dwóch osób), który zazwyczaj trwa dwa pełne miesiące, obejmują w szczególności: bilety lotnicze, dodatkowe szczepienia, ubezpieczenie oraz koszt sprzętów, gier oraz innych potrzebnych na miejscu rzeczy, które klerycy kompletują w porozumieniu z księżmi pracującymi w parafiach, do których jadą, oscyluje w okolicach 14 000 - 16 000 zł.

Czas stażu misyjnego pokazał, że ludzie żyjący w innym kraju, na innym kontynencie i w zupełnie odmiennej kulturze, także potrzebują głoszenia Dobrej Nowiny. Wyjazd ten uświadomił także, jak wielu rzeczy może nas nauczyć Kościół w Afryce: radości modlitwy, współdziałania wiernych z księdzem i doceniania tego, co w życiu daje nam Pan Bóg.

odpowiedzialni: dk. Mateusz Mryka, kl. Mateusz Camza