Metropolitalny Kongres Misyjny

Od chrztu do misji

W sobotę 23 kwietnia 2016 r., zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, w Rudach Raciborskich u stóp Matki Bożej Pokornej, zgromadzili się przedstawiciele diecezji katowickiej, gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej zaangażowani w misyjne dzieło Kościoła. Licznie zgromadzeni wierni reprezentowali wszystkie grupy wiekowe – dzieci, młodzież i dorosłych.

Świat misji reprezentowali przybyli prezbiterzy z Chin, Togo i Kamerunu, misjonarze z Zambii, Argentyny, Peru, Ugandy, Kenii i innych krajów oraz przedstawiciele misyjnych zgromadzeń zakonnych. Szczególnymi gośćmi byli ks. Tomasz Atłas -  dyrektor krajowy PDM w Polsce oraz przedstawiciel Kościoła w Republice Czeskiej - stały diakon Leos Halbrstat – dyrektor krajowy PDM.

Po przywitaniu był czas na spotkania formacyjne zorganizowane dla poszczególnych grup wiekowych.

Licznie przybyłe dzieci wzięły udział w przygotowanej przez animatorów misyjnych archidiecezji katowickiej, edukacyjnej grze plenerowej. Podzieleni na grupy, zwiedzali Afrykę, Amerykę, Azję i Oceanię poznając charakterystyczne cechy związane z pracą naszych misjonarzy.

Młodzież, animowana przez misyjne środowiska diecezji opolskiej, zgromadziła się w Oratorium na spotkaniu z różnymi misyjnymi wolontariatami i zgromadzeniami.

Dorośli pod opieką diecezji gliwickiej, kontynuowali formację w kościele.

Przed Eucharystią ks. Jan z Chin przedstawił sytuację Kościoła w Chinach.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z bp Pawłem Stobrawą, pomocniczym biskupem opolskim. W koncelebrze udział wzięło około 30 kapłanów, wśród nich organizatorzy Kongresu – ks. Grzegorz Wita (Katowice), ks. Maciej Górka (Gliwice), ks. Stanisław Klein, ks. Henryk Pocześniok i ks. Grzegorz Sonnek (Opole).

Metropolita górnośląski w homilii zaznaczył, że każdy z nas przynależy do Mistycznego Ciała Chrystusa, z czego powinna wypływać nasza radość. Ma ona „pomnażać życie sakramentalne i miłość względem sióstr i braci, wyrażające się zaangażowaniem w misyjne dzieło Kościoła”. W nawiązaniu do czytań, wskazał, że znakiem rozpoznawczym Kościoła, swoistą "marką" wyróżniającą go w świecie jest miłość. To ona była zasadniczym rysem pierwszej wspólnoty uczniów i jest dla Kościoła wszystkich czasów fundamentalnym powołaniem i zadaniem. To ona przede wszystkim ma moc ewangelizującą!

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się w przyległym parku. Każdy mógł spróbować zupy przygotowanej przez peruwiańskiego kucharza oraz skosztować "misyjnych lodów" lub "misyjnej waty cukrowej", jak również wysłuchać koncertu gospel zespołu „Przebudzenie”.
Kongresowi towarzyszył również kiermasz misyjny. Swoje stoiska prezentowały przybyłe zakonne zgromadzenia misyjne: kombonianie, werbiści, benedyktyni, salwatorianie, boromeuszki, ojcowie biali, misjonarze słudzy ubogich trzeciego świata, salezjański wolontariat misyjny oraz Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej i Papieskie Dzieła Misyjne z Warszawy. Można było zaopatrzyć się w literaturę misyjną, dewocjonalia, biżuterię i wyroby z krajów misyjnych.

Po czasie relaksu uczestnicy zgromadzili się w kościele na nabożeństwie miłosierdzia, po którym zostali rozesłani jako misjonarze miłosierdzia. Wychodząc "do świata" przez bramę miłosierdzia, wszyscy zostali pokropieni wodą święconą, by kontynuowali dzieło "od chrztu do misji".