IV Pielgrzymka Żywego Różańca
czwartek, 22 października 2015 09:04

IV Archidiecezjalna Pielgrzymkę parafialnych wspólnot „Żywego Różańca” do katedry Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się w sobotę 24 października 2015 roku.

W programie:

10.30 - Przywitanie pielgrzymów przez proboszcza katedry, ks. Łukasza Gawła

- Słowo ks. Zbigniewa Koconia, moderatora „Żywego Różańca”

- Słowo ks. Grzegorza Wity, wikariusza biskupiego ds. Misji

11.00 - Modlitwa różańcowa

12.00 - Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Marka Szkudło.

Jak co roku pragniemy modlić się wraz z Księdzem Biskupem modlić się w sercu naszej archidiecezji w 90-tą rocznicę jej ustanowienia, w katedrze, która ma 60 lat. Chcemy pamiętać o intencjach misyjnych, intencjach Synodu oraz wołać o pokój w świecie.

Grupy przybywające autokarami, proszone są o wysadzenie pielgrzymów przy katedrze i odesłanie pojazdu na parking.

Ponieważ trudno zapewnić wszystkim pielgrzymom miejsca siedzące w katedrze, prosimy o zabranie z sobą małych krzesełek turystycznych.

Spotkaniu towarzyszyć będą kiermasze: z dewocjonaliami, wydawnictwami katolickimi oraz misyjny.

Prosimy o zabranie z sobą parafialnych sztandarów Żywego Różańca. W czasie nabożeństwa poczty sztandarowe nie występują. Przed rozpoczęciem Eucharystii przygotujemy sztandary, które wezmą udział w uroczystej procesji, po czym zajmą miejsca w prezbiterium katedry za sediliami.

Ks. Zbigniew Kocoń, moderator

Żywy Różaniec 2015

Od tego roku chcemy rozpocząć nowe dzieło: Misje Żywego Różańca. Nasze doroczne spotkanie przypada w Tygodniu Misyjnym. Wraz z całym Kościołem podejmujemy odpowiedzialność za dzieło ewangelizacji. Pamiętamy szczególnie o tych, którzy zostali posłani przez Kościół katowicki do krajów misyjnych i tam, gdzie brakuje kapłanów. Wielu z nich doświadcza już modlitewnej i finansowej opieki bliskich im róż różańcowych. Inni o taką pomoc proszą.

Odpowiadając na te pragnienia, wzorem założycielki Żywego Różańca – Pauliny Jaricot, Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej prosi, aby do naszej modlitwy dołączyć konkretny dar materialny. Równowartość jednej bułki ofiarowana miesięcznie od każdego członka Żywego Różańca mogłaby zasilić Fundusz Misyjny Archidiecezji Katowickiej. Połowa tej sumy byłaby przeznaczona na rzecz konkretnego projektu proponowanego przez kolejnego misjonarza archidiecezji, a druga część ofiar byłaby dzielona pomiędzy pozostałych misjonarzy oraz na animację misyjną. Wnioskowany projekt byłby przedstawiany i rozliczany każdego roku podczas naszej październikowej pielgrzymki. Zbierane ofiary można wpłacać jednorazowo lub w ratach na konto Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej.

Propozycja misyjna na rok 2015/2016:

Misjonarze archidiecezji katowickiej zgodnie uznali, że pierwszym podopiecznym Żywego Różańca winien być senior misyjnej posługi – ks. Edward Gorczaty, pochodzący z Mysłowic-Dziećkowic, który już 41 lat pracuje w Tanzanii. Ks. Edward prosi wspólnotę Żywego Różańca o opiekę nad Wioską Miłosierdzia, w której od pięciu lat pracuje siostra Rut Ciesielska. Mjia wa Huruma – Wioska Miłosierdzia leży w Tanzanii, nad brzegiem jeziora Wiktoria, na terenie rozległej wsi Kigera-Etuma. Do miasta Musoma, gdzie pracuje ks. Edward, jest 20 km.

Siostra Rut tak opisuje jej historię: „27 lat temu ks. Gotfreid Biseko otworzył dom dla tych, którzy domu nie mają, bądź nigdy nie mieli, miejsce spokoju i miłości, dla tych, którzy spokoju i miłości nigdy nie doświadczyli, miejsce, w którym każdy doświadczy Bożego miłosierdzia, bez względu na wiek, płeć czy też stan zdrowia.

Dziś mieszka z nami 60 osób dorosłych (starsi, chorzy na AIDS i psychicznie chorzy) oraz 16 dzieci. Od pięciu lat w ośrodku posługę rozpoczęły Siostry Franciszkanki. Cztery lata temu otworzyłyśmy Ośrodek Zdrowia, który udziela pomocy nie tylko naszym podopiecznym, ale wszystkim tym, którzy pomocy potrzebują. Również od czterech lat prowadzimy przedszkole. Oprócz troski o naszych podopiecznych, staramy się pomagać wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują m.in. dzieciom z okolicznych wiosek. Pomagamy im w nauce, a także w zdobyciu najbardziej potrzebnych rzeczy, ułatwiających codzienne funkcjonowanie, takich jak jedzenie, mundurki szkolne, zeszyty i długopisy.

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że ‘każde dziecko na ziemi ma tę samą godność w oczach Bożych’, dlatego też staramy się ze wszystkich sił stworzyć każdemu z osobna namiastkę rodziny i domowego ciepła, które tak bardzo potrzebują, a chorym przynieść choć przez chwilę ulgę w cierpieniu”.

Duchowa i materialna opieka nad Wioską Miłosierdzia może być naszym pięknym misyjnym darem na Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia ogłoszony przez Ojca świętego Franciszka.

ks. Grzegorz Wita