Pojawił się trzeci numer Biuletynu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej
środa, 01 kwietnia 2015 22:34

Drodzy Przyjaciele Misji!

Z radością kontynuujemy nasze spotkania poprzez wydanie trzeciego już numeru Biuletynu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej. Zechciejcie przyjąć go łaskawie. Dziękuję za wszelkie sygnały, że cieszy Was ta nowa forma misyjnej informacji i formacji. Dzięki Biuletynowi można obserwować, jak wiele spraw i wydarzeń ma miejsce w tej cząstce dzieła ewangelizacji świata, za którą odpowiedzialność podejmuje nasz lokalny, katowicki Kościół. Z wielką radością obserwuję ogromną życzliwość śląskich misjonarzy dla tej inicjatywy. Przejawia się ona chociażby w obfitej korespondencji.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu minionego roku. Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – takie są priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. Stąd zrodził się pomysł, aby poprosić naszych misjonarzy o podzielenie się ich doświadczeniem spowiedzi. Świadectwa te pokazują, jak ważną rolę pełni ten sakrament, tak w życiu misyjnych wspólnot, jak i samych misjonarzy. Zarazem to dobre wprowadzenie do Nadzwyczajnego Roku Świętego poświęconemu Bożemu Miłosierdziu, który zapowiedział papież Franciszek.

Wiele się dzieje dobrego w misyjnych placówkach -  finalizowane są prace budowy kaplicy w Mołdawii, trwają przygotowania do poświęcenia nowego kościoła w Kazachstanie, działa nowy gabinet rehabilitacyjny w Ugandzie... Nie byłoby tego, gdyby nie zaangażowanie tak wielu osób i wspólnot w archidiecezji katowickiej i poza nią w program „Aniołowie Misji”. Nie mogło, więc zabraknąć sprawozdań z osiągnięć tego dzieła. Oczywiście, nie jest to jedyna forma pomocy misjom. W jeszcze większym stopniu wsparcie dokonuje się przez tradycyjne zbiórki przeprowadzane w naszej diecezji na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych oraz Funduszu Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Zamieszczone zestawienia pozyskanych i przekazanych dalej sum jest tego wymownym świadectwem. Za ogromną życzliwość dla spraw i potrzeb misji Kościoła serdecznie dziękuję! W imieniu misjonarzy, ich wspólnot i własnym.

Przed nami kolejne wyzwania. Największym, tegorocznym, jest IV Krajowy Kongres Misyjny, który odbędzie się w Warszawie w dniach 12 i 13 czerwca. Już teraz serdecznie zapraszam do wzięcia a w nim udziału! Niech nie zabraknie na nim dynamicznej i licznej delegacji z Górnego Śląska! Kolejnym, do którego pozostało już mniej niż 500 dni, to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. O stanie przygotowań do nich informują odpowiedzialni za ŚDM księża Krzysztof i Marcin. Cieszymy się także w naszej diecezji obecnością i posługą dwóch nowych biskupów – Marka i Adama. Biskupa Marka mieliśmy zaszczyt poznawać przy okazji chociażby zeszłorocznego spotkania Rodzin Misjonarzy w Tychach. Było to bodajże pierwsze oficjalne spotkanie Biskupa nominata! Sylwetkę i misyjne inspiracje bpa Adama prezentuje przeprowadzona z nim rozmowa. Wkrótce (9 maja) odbędzie się III sesja plenarna II synodu archidiecezji katowickiej, na którym będzie omawiany projekt ożywienia ducha misyjnego w naszym Kościele przygotowany przez Komisję ds. Misji. Polecam tę sprawę Waszej modlitwie.

Wszystkich animatorów i zainteresowanych misjami serdecznie zapraszam na pielgrzymkę śladami św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Papieskich Dzieł Misyjnych. Te, swoiste misyjne warsztaty w drodze, będą w terminie od 4 do 12 lipca 2015 r. Serdecznie zapraszam do udziału! Zapraszam też do wzięcia udziału w Misyjnym Rajdzie św. Krzysztofa, który będzie miał miejsce 25 lipca w Tychach. Zachęcam także do nadsyłania Waszych uwag dotyczących Biuletynu, a może i świadectw o Waszym misyjnym zaangażowaniu, na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczęść Boże!

Ks. Grzegorz Wita wraz z Redakcją Biuletynu