PROJEKTY EDUKACYJNE 2015

Przyjęto do realizacji następujące zadania:

• projekt AM 26: oratorium w Lares (Peru)
  • projekt AM 27: stypendia edukacyjne dla peruwiańskiej młodzieży (Peru)
  • projekt AM 28: dofinansowanie posiłków dla przedszkolaków z Apeitolim (Uganda)
  • projekt AM 29: wyposażenie parafialnej szkoły społecznej w Nabwalyi (Zambia)

Projekt AM 26: Oratorium w Lares (Peru).

Salezjańskie oratorium Św. Jana Bosko jest miejscem, w którym znajduje schronienie 40 dzieci w wieku 7-16 lat. Pochodzą one z tradycyjnych wiosek, w których mieszkają ich rodziny. Dzieci, ze względu na duże odległości, przebywają w domu-internacie w Lares. Wszystkie dzieci chodzą w sandałach z opon oraz samych sweterkach. Wiele z nich boryka się z różnymi chorobami, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ich dzienna dieta ogranicza się do ryżu, suchych bułek, mleka i bardzo skromnej ilości warzyw i owoców oraz ryb. Mają bardzo ograniczony dostęp do książek co ogranicza ich możliwości edukacyjne.

Celem projektu jest dofinansowanie zakupu żywności (wzbogacenie dziennego menu o warzywa i owoce), podstawowych ubrań, pomocy medycznej oraz stworzenie biblioteki (encyklopedie, słowniki, atlasy).

Miesięczny kosztorys troski o 40 podopiecznych: żywność, ubrania, pomoc medyczna, materiały edukacyjne – razem 1.200 USD. W sumie roczne koszty utrzymania domu kształtują się na poziomie ok. 10 tys. USD.

Odpowiedzialna: Magdalena Tlatlik

Projekt AM 27: Stypendia edukacyjne dla peruwiańskiej młodzieży.

To kontynuacja projektu Aniołów Misji z 2013/2014 roku. Pojawił się  w wirtualnej przestrzeni portalu Facebook jako wydarzenie: „Przybij dwie piątki studentowi z Peru”. Istotą jest comiesięczne wsparcie finansowe wybranych studentów z peruwiańskich wiosek, aby umożliwić im zdobycie tytułu technika, licencjata lub magistra. Dzięki pozyskanym środkom można opłacić czesne i wspierać młodych ludzi w spełnianiu swoich marzeń. Sami zainteresowani oraz ich rodziny nie są zwolnienia z własnego wysiłku utrzymania studenta.

Odpowiedzialna: Magdalena Tlatlik

Projekt AM 28: Dofinansowanie posiłków dla przedszkolaków z Apeitolim (Uganda)

Apeitolim jest piękną, rozłożoną na dużym obszarze wioską znajdującą się w ugandyjskim regionie Karamoja. Na terenie tej wioski niedawno toczyła się międzyplemienna wojna, więc ludzie opuścili swoje domy. Teraz jest czas powrotu do swoich miejsc, nowy początek dla jej mieszkańców. Do tamtejszego przedszkola uczęszcza około 300 maluchów (przy czym liczba ta na pewno wzrośnie, jeśli będą posiłki). Dzieci mają zajęcia od poniedziałku do piątku. Opiekuje się nimi tylko dwóch nauczycieli. Dzięki środkom z naszego projektu chcemy zapewnić dzieciom codzienne posiłki. Miesięczny koszt dożywiania to około 2 600 złotych.

Dzienny koszt śniadania i kolacji dla jednego dziecka to ok. 30 groszy. Dla 300 dzieciaków to już 90 zł. W sumie, aby wyżywić przez rok taką „gromadkę” potrzeba ok. 10 000 USD.

Odpowiedzialna: Danuta Król

Projekt AM 29: Wyposażenie parafialnej szkoły społecznej w Nabwalyi (Zambia)

Misja Nabwalya pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej działa od październiku 2011 r.

Jedyna droga jest trudna do przebycia, a w porze deszczowej, czyli od grudnia do kwietnia, jest nieprzejezdna. Dotrzeć tu można jedynie pieszo idąc 3 dni, ale trzeba pokonać wiele rzek, bagien i trzeba bardzo uważać na dzikie zwierzęta.

Nieustanne zmagania się z dzikimi zwierzętami w obronie swych pól i kompletna izolacja przez prawie pół roku sprawiają, że teren ten jest bardzo zacofany. Wiele dzieci w ogóle nie uczy się w szkołach, bo odległości są zbyt wielkie i regularne uczęszczanie jest niebezpieczne lub wręcz niemożliwe. W odpowiedzi na ten problem wspólnoty lokalne powołały szkoły społeczne, prowadzone przez ludzi z lokalnych wspólnot, które powstawały w miejscach, gdzie wiele dzieci nie mogło uczęszczać do szkół państwowych.

Dzięki programowi Aniołowie Misji z roku 2014, w ramach kursu murarskiego wybudowano szkołę społeczną w jednej z wiosek. Teraz jest potrzeba jej wyposażenia – planowany wydatek to ok. 3 100 USD.

Odpowiedzialny: Ks. Waldemar Potrapeluk