Misyjny Festyn św. Krzysztofa - 26 lipca parafia św. Krzysztofa,Tychy
środa, 15 lipca 2015 08:07

 

Misyjny Festyn św. Krzysztofa

Coraz trudniej wyobrazić sobie codzienne życie bez środków komunikacji – samochodu, motocykla czy roweru. Stały się elementem naszego życia. Dlatego, jako ludzie wierzący, poddajemy je Bożej Opatrzności poprzez akt poświęcenia pojazdów. 26 lipca 2015 r. w „stolicy polskiej motoryzacji” – Tychach – mieście, któremu patronuje św. Krzysztof, organizowany jest Misyjny Festyn św. Krzysztofa.

Po sumie odpustowej w kościele św. Krzysztofa (o godz. 11.30) będzie miało poświęcenie samochodów i autobusów. Na godz. 15.00 zapraszamy na Eucharystię, po której nastąpi poświęcenie motocykli i rowerów. Po mszy św. w uroczystej paradzie ulicami miasta, do Parku Miejskiego przy ul. Edukacji, wyruszą rowerzyści, motocykliści, zabytkowe samochody, autobus, ambulans i misyjny TIR. Tam, na „placu pod żyrafą” udostępnione zostaną różnorakie atrakcje dla całych rodzin użytkowników ruchu drogowego. Będą kiermasze misyjne, stoiska z domowym ciastem, lody misyjne, koncerty muzyczne, wspólna zabawa, malowanie i animacje dla dzieci, konkursy rowerowe, pokazy sprawności i sprzętu straży pożarnej i policji, kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych, pokaz motocykli i inne atrakcje. Dla zwiększenia odpowiedzialności i bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach będzie można doświadczyć symulacji dachowania czy zderzenia oraz poćwiczyć jazdę w wyjątkowych warunkach. Będzie także prowadzona akcja krwiodawcza.

Podczas Festynu przeprowadzone będzie kwesta na środki transportu dla misjonarzy archidiecezji katowickiej: zakup samochodu dla misji Masansa w Zambii, rowerów dla katechistów oraz motocykli dla misji. Będzie to także ogólnopolskie święto organizacji MIVA Polska zbierającej fundusze na środki transportu dla misjonarzy. Gromadzone będą także fundusze na organizację Światowych Dni Młodzieży, które czekają nas już za rok!

Organizatorami wydarzenia są: parafia św. Krzysztofa w Tychach, MIVA Polska, Urząd Miasta Tychy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Tyski Rejon ŚDM, KW i KM policji, państwowa straż pożarna, zakon maltański, Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej.

Wszystkich rowerzystów, motocyklistów, kierowców, pasażerów i pieszych, całe rodziny serdecznie zapraszamy!

 
Piekarskie spotkanie środowisk misyjnych archidiecezji katowickiej 10 czerwca 2015 r.
czwartek, 28 maja 2015 22:12

W roku świętowania 90-lecia (Archi)diecezji Katowickiej oraz w przededniu IV Krajowego Kongresu Misyjnego

mam zaszczyt zaprosić na Spotkanie byłych i obecnych Misjonarzy oraz Środowisk Misyjnych Archidiecezji Katowickiej,

które odbędzie się w środę 10 czerwca w sanktuarium w Piekarach Śląskich (ul. Ks. Ficka 7).

Gościem Specjalnym będzie ks. bp Michael Msonganzila z Musomy w Tanzanii.

W programie: 17.30 nabożeństwo misyjne w bazylice, 18.00 Eucharystia (kapłanów proszę o zabranie alby), 18.45 spotkanie przy stole.

ks. dr Grzegorz Wita

Wikariusz biskupi ds. misji archidiecezji katowickiej

Uprzejmie proszę o zgłaszanie swego uczestnictwa do dnia 8 czerwca na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
XIII Rajd Misyjny 20 czerwca Ustroń
czwartek, 28 maja 2015 22:10

 

Wszystkich sympatyków misji i zwolenników aktywnego wypoczynku zapraszamy w sobotę 20 czerwca 2015 r. do udziału w XIII Rajdzie Misyjnym Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej.

Uczestników oczekujemy od godz. 10:00 na placu przy kościele pw. św. Klemensa w Ustroniu. O godz. 10.30 sprawowana będzie w intencji misji i misjonarzy Eucharystia. Po niej wyruszymy przez Małą Czantorię w kierunku Wielkiej Czantorii – planowany czas przejścia z przystankami misyjnymi to ok. 4 godz. Turystyczny opis szlaku można znaleźć pod adresem: http://www.beskidslaski.pl/Ustron/szlak3.html

Poza satysfakcją zdobycia dwóch szczytów górskich: Małej Czantorii (866 m. n.p.m.) i Wielkiej Czantorii (1005 m. n.p.m.), malowniczymi krajobrazami i dużą porcją górskiego powietrza, atrakcją będą rozmowy w drodze i formacyjne postoje. Będą one okazją do bliższego zapoznania się z dziełami misyjnymi prowadzonymi przez archidiecezję katowicką. Wędrówce towarzyszyć będzie także modlitwa, śpiew i zabawy. Na Wielkiej Czantorii będzie można skorzystać z gościny schroniska turystycznego i tamtejszych punktów gastronomicznych.

Na polanie pod szczytem Wielkiej Czantorii nastąpi podsumowanie i zakończenie XIII Rajdu Misyjnego. Ci, którzy zachowają siły na koniec, będą mogli zejść pieszo, zaś ci, którzy już dadzą z siebie wszystko, będą mogli skorzystać z wyciągu krzesełkowego i zjechać do Ustronia Polany.

Pociąg Kolei Śląskich (http://kolejeslaskie.com/pl) wyjeżdża z Katowic o godz. 7:23 dojeżdża do stacji Ustroń Zdrój na godz. 9:06. Powrót z Ustronia Polany do Katowic o godz. 17.04.

Uprzejmie prosimy o zgłaszanie swego uczestnictwa (ilość i charakter grupy) na adres poczty elektronicznej: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 18 czerwca.

Przypominamy, że dzieci i młodzież uczestniczą w Rajdzie wraz z odpowiednią liczbą Opiekunów (i spełniając pozostałe wymogi zorganizowanych wyjazdów).

Serdecznie zapraszamy!

ks. Grzegorz Wita

 
Podsumowanie programu "Aniołowie Misji"
środa, 01 kwietnia 2015 22:37

(stan na 5 marca 2015 r.)

Przypomnijmy – „Aniołowie Misji”, to autorski program długofalowej pomocy misjonarzom archidiecezji katowickiej. Polega na towarzyszeniu - przez osoby indywidualne lub grupy w ciągu 12 miesięcy swoją modlitwą oraz comiesięcznymi wpłatami – wybranym wspólnotom misyjnym, w których posługują śląscy misjonarze. Pozyskiwane środki przeznaczane są na realizację projektów (ewangelizacyjnych, sakralnych,  edukacyjnych i rozwojowych) pilotowanych przez poszczególnych misjonarzy. Patronowie, zwani „Aniołami Misji”, otrzymują regularne sprawozdania z etapów realizacji wybranych przedsięwzięć. Propozycje projektów prezentowane są co roku w formie kalendarza misyjnego.

Trwa II edycja programu. Dynamiczny rozwój akcji jest wynikiem większego zaangażowania się misjonarzy oraz rosnącej liczby środowisk życzliwych misjom. W roku 2015 propozycja wspierania misji poszerzyła się o kolejnych 17 projektów. Systematyczne wsparcie okazywane przez Aniołów Misji niesie pewność naszym braciom i siostrom, że mogą liczyć na pomoc nie tylko „od święta”. Niejednokrotnie Aniołowie Misji, jak pokazują owoce I edycji programu, wspierają wybrane inicjatywy także po zakończeniu zadeklarowanego czasu. Jest to wynikiem powstawania swoistej więzi między pomagającymi a wspomaganymi podczas trwania akcji. Nie bez znaczenia jest także ciągły kontakt z misjonarzami oraz wspólnotami, do których zostali posłani. Obserwowanie efektów nie tyle pomocy, co współpracy między Aniołami Misji a misjonarzami poprzez listy i relacje spływające z całego świata, wzbudza silną świadomość tego, iż gdzieś daleko zawsze są ludzie, którym warto pomagać, a pomoc im okazywana jest zgodnie z nauczaniem Chrystusa, pomocą Jemu Samemu. „Aniołowie Misji” wywołują również zauważalną aktywizację ludzi dobrej woli, którzy często poprzez ten program odnajdują „swoje miejsce” w Kościele.

Tak, na temat swojego zaangażowania w konkretne projekty napisała pani Jadwiga – „Anioł Misji”: Pomaganie innym sprawia, że choć trochę czujemy się lepsi. Mnie też było miło, gdy w trudnych chwilach mogłam pomyśleć, że jakaś młoda dziewczyna w Zambii mogła uczestniczyć w kursie krawieckim, tak trochę dzięki mojej pomocy (…) Jestem pełna podziwu dla młodych misjonarzy księży i świeckich, którzy z dala od własnych rodzin, w bardzo trudnych warunkach pomagają potrzebującym, żyjąc w warunkach, które trudno nam  - wiecznie narzekającym - sobie wyobrazić.

Obecnie liczba aktywnych wspólnot i osób zaangażowanych w program „Aniołowie Misji” wynosi 198. Tak, jak w pierwszej edycji, tak i obecnie wśród projektów można wyróżnić:

- związane ściśle z ewangelizacją np. warsztaty o rodzinie, pomysłu ks. Zenona Boneckiego, mające na celu wspieranie tradycyjnej kultury zambijskiej, czy rekolekcje dla służby liturgicznej w Mołdawii,

- działania sakralne – budowa kościoła w Kazachstanie czy kaplic w Zambii i w Mołdawii,

- akcje rozwojowe jak modernizacja domu rekolekcyjnego Fides et Ratio w Szczucińsku (Kazachstan) pod patronatem ks. Rafała Lara lub budowa wodociągu dla parafii w Mpanshyi (Zambia) realizowana przez ks. Michała Matysika,

- projekty edukacyjne np. stypendia dla peruwiańskiej młodzieży (odpowiedzialna Magdalena Tlatlik), czy wyposażenie szkoły parafialnej w Nabwalyi (Zambia), za który odpowiada ks. Waldemar Potrapeluk.

Wspierając, którykolwiek z projektów dowolną kwotą, mamy pewność wykorzystania naszych darów w najlepszy z możliwych sposobów, a owoce tej pomocy są codziennie pomnażane w skali często przerastającej oczekiwania. Zachęcamy serdecznie do włączenia się w anielski program!

Zestawienie dotychczas zebranych i przekazanych na misje środków (stan na 5 marca 2015 r.):

 

Nazwa projektu:

Suma (zł)

1. Pomoc dla katechistów

20 802

2. Wsparcie organizacji rekolekcji dla Służby Liturgicznej w Mołdawii

2 100

3. Wspomożenie rekolekcji Domowego Kościoła w Kazachstanie

1 990

4. Budowa kościoła w Szczucińsku (Kazachstan)

11 045

5. Wyposażenie kaplic w Zambii

4 480

6. Urządzenie kościoła w Ungheni (Mołdawia)

749

7. Intencje mszalne dla śląskich misjonarzy

6 955

8. Szkoła w Cachi Cachi (Peru)

14 820

9. Szkoła w Jisse (Peru)

12 150

10. Warsztaty krawieckie w Nabwalyi (Zambia)

6 612

11. Warsztaty murarskie w Nabwalyi (Zambia)

6 460

12. Stypendia dla studentów w Peru

3 935

13.Modernizacja domu w Szucińsku (Kazachstan)

1 190

14. Rekolekcje dla kazachskich rodzin (Kazachstan)

590

15. Fundusz misyjny ŚDM Kraków 2016

1 090

16. Warsztaty o rodzinie (Zambia)

3 210

17. Budowa centrum młodzieżowego (Zambia)

7 647

18. Intencje i ofiary mszalne

880

19 Budowa kaplicy w Sculeni (Mołdawia)

800

20. Rekolekcje dla służby liturgicznej (Mołdawia)

350

21. Budowa kaplicy w Namaludu Turn Pike (Zambia)

380

22. Budowa parafii i kaplicy w Likumbi (Zambia)

2 610

23. Wodociąg dla parafii w Mpanshyi (Zambia)

13 620

24. Zakup samochodu dla parafii w Masansie (Zambia)

2 163

25. Wyposażenie domu dla niepełnosprawnych w Gulu (Uganda)

5 040

26. Pomoc dla mieszkańców oratorium w Lares (Peru)

3 130

27. Stypendia edukacyjne dla peruwiańskiej młodzieży (Peru)

990

28. Dofinansowanie posiłków dla przedszkolaków z Apetolim (Uganda)

6 860

29. Wyposażenie parafialnej szkoły społecznej w Nabwalyi (Zambia)

2 670

SUMA:

143 155 zł

Oprócz wymienionych projektów, istnieje jeszcze jeden tzw. „ogólny”, czyli AM 00, który wspiera spore grono Aniołów. Wpłynęło na niego łącznie 19 933 zł. Pieniądze te przeznaczane są na koszty administracyjne programu i dzielone wśród misjonarzy według potrzeby.

W sumie do Wielkiej Nocy 2015 r., w ramach programu „Aniołowie Misji” przekazano misjonarzom naszej archidiecezji 145 194 zł.

Barbara i Rafał Troccy

 
Pojawił się trzeci numer Biuletynu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej
środa, 01 kwietnia 2015 22:34

Drodzy Przyjaciele Misji!

Z radością kontynuujemy nasze spotkania poprzez wydanie trzeciego już numeru Biuletynu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej. Zechciejcie przyjąć go łaskawie. Dziękuję za wszelkie sygnały, że cieszy Was ta nowa forma misyjnej informacji i formacji. Dzięki Biuletynowi można obserwować, jak wiele spraw i wydarzeń ma miejsce w tej cząstce dzieła ewangelizacji świata, za którą odpowiedzialność podejmuje nasz lokalny, katowicki Kościół. Z wielką radością obserwuję ogromną życzliwość śląskich misjonarzy dla tej inicjatywy. Przejawia się ona chociażby w obfitej korespondencji.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu minionego roku. Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – takie są priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. Stąd zrodził się pomysł, aby poprosić naszych misjonarzy o podzielenie się ich doświadczeniem spowiedzi. Świadectwa te pokazują, jak ważną rolę pełni ten sakrament, tak w życiu misyjnych wspólnot, jak i samych misjonarzy. Zarazem to dobre wprowadzenie do Nadzwyczajnego Roku Świętego poświęconemu Bożemu Miłosierdziu, który zapowiedział papież Franciszek.

Wiele się dzieje dobrego w misyjnych placówkach -  finalizowane są prace budowy kaplicy w Mołdawii, trwają przygotowania do poświęcenia nowego kościoła w Kazachstanie, działa nowy gabinet rehabilitacyjny w Ugandzie... Nie byłoby tego, gdyby nie zaangażowanie tak wielu osób i wspólnot w archidiecezji katowickiej i poza nią w program „Aniołowie Misji”. Nie mogło, więc zabraknąć sprawozdań z osiągnięć tego dzieła. Oczywiście, nie jest to jedyna forma pomocy misjom. W jeszcze większym stopniu wsparcie dokonuje się przez tradycyjne zbiórki przeprowadzane w naszej diecezji na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych oraz Funduszu Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Zamieszczone zestawienia pozyskanych i przekazanych dalej sum jest tego wymownym świadectwem. Za ogromną życzliwość dla spraw i potrzeb misji Kościoła serdecznie dziękuję! W imieniu misjonarzy, ich wspólnot i własnym.

Przed nami kolejne wyzwania. Największym, tegorocznym, jest IV Krajowy Kongres Misyjny, który odbędzie się w Warszawie w dniach 12 i 13 czerwca. Już teraz serdecznie zapraszam do wzięcia a w nim udziału! Niech nie zabraknie na nim dynamicznej i licznej delegacji z Górnego Śląska! Kolejnym, do którego pozostało już mniej niż 500 dni, to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. O stanie przygotowań do nich informują odpowiedzialni za ŚDM księża Krzysztof i Marcin. Cieszymy się także w naszej diecezji obecnością i posługą dwóch nowych biskupów – Marka i Adama. Biskupa Marka mieliśmy zaszczyt poznawać przy okazji chociażby zeszłorocznego spotkania Rodzin Misjonarzy w Tychach. Było to bodajże pierwsze oficjalne spotkanie Biskupa nominata! Sylwetkę i misyjne inspiracje bpa Adama prezentuje przeprowadzona z nim rozmowa. Wkrótce (9 maja) odbędzie się III sesja plenarna II synodu archidiecezji katowickiej, na którym będzie omawiany projekt ożywienia ducha misyjnego w naszym Kościele przygotowany przez Komisję ds. Misji. Polecam tę sprawę Waszej modlitwie.

Wszystkich animatorów i zainteresowanych misjami serdecznie zapraszam na pielgrzymkę śladami św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Papieskich Dzieł Misyjnych. Te, swoiste misyjne warsztaty w drodze, będą w terminie od 4 do 12 lipca 2015 r. Serdecznie zapraszam do udziału! Zapraszam też do wzięcia udziału w Misyjnym Rajdzie św. Krzysztofa, który będzie miał miejsce 25 lipca w Tychach. Zachęcam także do nadsyłania Waszych uwag dotyczących Biuletynu, a może i świadectw o Waszym misyjnym zaangażowaniu, na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczęść Boże!

Ks. Grzegorz Wita wraz z Redakcją Biuletynu

 
Wielkanocne życzenia
środa, 01 kwietnia 2015 22:11

 

Zmartywchwstanie„Z jakże wielką radością głoszę wam: Chrystus zmartwychwstał!

Chciałbym, aby ta wieść dotarła do każdego domu, do każdej rodziny,

zwłaszcza tam, gdzie jest najwięcej cierpienia, do szpitali, do więzień...
Chciałbym przede wszystkim, aby dotarła ona do wszystkich serc,

bo właśnie w nich Bóg pragnie zasiać tę Dobrą Nowinę:

Jezus zmartwychwstał, jest nadzieja dla ciebie, nie jesteś już pod panowaniem grzechu, zła!

Zwyciężyła miłość, zwyciężyło miłosierdzie! Miłosierdzie Boże zawsze zwycięża!”

Orędzie papieża Franciszka na Wielkanoc roku 2013.


„Anioł przemówił do niewiast: Wy się nie bójcie! (...) Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał (...) A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei” (Mt 28, 5-8). Misja powierzona Kościołowi, każdemu z nas, nabiera nowej mocy w ujawnieniu prawdy o pustym grobie. Odkrycie to, usuwa lęk, rodzi radość i nadaje sens naszym staraniom o dobro. Ktoś musi światu powiedzieć, że jest dla niego nadzieja! Że pokój jest w zasięgu ręki. To nasze zadanie! Idźmy więc szybko ogłaszać, że Zmartwychwstałego można spotkać w naszych „Galileach”, czyli codzienności, miejscach pracy, nauki, spotkań i życia rodzinnego. Zwycięski Książę Pokoju już udał się tam przed nami i nas wypatruje.

Wszystkim Wielebnym Siostrom, Czcigodnym Księżom, Szanownym Paniom i Panom, Wspólnotom Parafialnym, Kołom i Ogniskom Misyjnym, życzę nowego dynamizmu i radości w paschalnym biegu od pustego grobu do świata z wielkanocną ewangelią. Niech radość Ewangelii będzie źródłem misyjnego zapału! Niech pewność zwycięstwa Chrystusa nad naszymi słabościami, grzechem i śmiercią będzie pokrzepieniem w rozlicznych zmaganiach o ożywienie ducha misyjnego w naszych parafiach i wspólnotach.

Blask Zmartwychwstałego niech rozjaśni nasze ciemności i zmartwienia. Niech nadaje sens naszej przeszłości i naszemu tu i teraz, niech wytycza szlaki przyszłości. Kursujmy wciąż pomiędzy pustym grobem a uczniami Pana. Nawracajmy się wciąż i na nowo do Żyjącego i Miłosiernego Pana, który pojednał nas ze sobą. Wierzmy Jego Ewangelii, którą przekazuje nam Jego Kościół. Korzystajmy z owoców zmartwychwstania – sakramentów. A będziemy mieli życie. Bo tak Bóg umiłował świat... Aż tak!

Radosnego Alleluja!

Ks. dr Grzegorz Wita

Wikariusz biskupi ds. misji archidiecezji katowickiej

 
« pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia »

Strona 11 z 29