Patronat Misyjny
środa, 29 lutego 2012 16:50

Zachęcam do włączenia się w inicjatywę Komisji ds. Misji Episkopatu Polski - Patronatu Misyjnego. Na stronie Komisji Misyjnej można przeczytać:
"Błogosławiony Jan Paweł II powiedział: Każdy wierny powołany jest do świętości i do działalności misyjnej (RMis 90). Nasze powołanie misyjne możemy realizować na różne sposoby: wyjeżdżając na misje, ale także przez modlitwę, ofiarowane cierpienia i pomoc materialną, wspierającą misyjne dzieła naszych misjonarzy i misjonarek. Jedną z konkretnych form jest PATRONAT MISYJNY.
Dzięki Patronatowi możemy rozciągnąć opiekę duchową lub materialną nad konkretnym misjonarzem lub misjonarką. Uczynimy to poprzez codzienną modlitwę, uczestnictwo we mszy świętej i częstą Komunię Świętą. Oprócz tego, w miarę możliwości możemy przeznaczyć środki finansowe dla utrzymania misjonarzy i misjonarek oraz na pomoc tym, wśród których pracują.
Patronatem Misyjnym może być objęty misjonarz lub misjonarka znani nam osobiście lub każdy ten, który/która zostanie nam przydzielony przez Komisję Misyjną.
Wydrukowaną i wypełnioną ulotkę należy wysłać na adres:
Komisja Misyjna Episkopatu Polski
ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 Warszawa 4.
Po otrzymaniu „DEKLARACJI PATRONA MISYJNEGO”, przekażemy Państwu niezbędne informacje". Więcej zob. www.misje.pl

W załączeniu ulotka z danymi do wydrukowania i wypełnienia.
Najlepiej byłoby wskazać i otoczyć modlitwą i pomocą znanych misjonarzy. Proponuję rozważyć osoby księży misjonarzy archidiecezji katowickiej:

1. ks. Zenon Bonecki (Zambia),
2. ks. Rafał Dąbrowski (Kazachstan),
3. ks. Edward Gorczaty (Tanzania),
4. ks. Wojciech Grzywocz (Kamerun),
5. ks. Grzegorz Kaput (Zambia),
6. ks. Ireneusz Kliche (Argentyna)
7. ks. Piotr Kołcz (Zambia),
8. ks. Rafał Lar (Kazachstan),
9. ks. Michał Matysik (Zambia),
10. ks. Waldemar Potrapeluk (Zambia),
11. ks. Wacław Stencel (Zambia),
12. ks. Jerzy Wostal (Brazylia),
13. ks. Kazimierz Wróbel (Namibia),

 
Wielkopostne spotkania z Katechetami
sobota, 25 lutego 2012 14:38

1. Serdecznie dziękuję Katechetom za dotychczasowe włączanie się w dzieło misyjne Kościoła!
2. Wciąż jest sporo do zrobienia (taki wniosek wypływa chociażby z kwestionariuszy misyjnych rozesłanych na parafię, które wykazują znaczną ilość parafii bez szczególnej aktywności misyjnej).
Rolą PDMAK jest integracja podejmowanych działań ewangelizacyjnych i pomoc w animacji misyjnej na terenie archidiecezji katowickiej.
3.    Propozycje misyjnego zaangażowania się w parafii czy szkole:
a. Wprowadzić tę tematykę w formację innych grup (ministranci, Dzieci Maryi, oaza, spotkania studenckie, katecheza dorosłych) – misje to nie kolejne, osobne „kółko zainteresowania” czy hobby!
b. Koło/ognisko misyjne (prowadzone w szkole w ramach godzin z Karty Nauczyciela) lub parafii dla dzieci, młodzieży lub dorosłych,
c. Patronat misyjny,
d. Adopcja serca (lepiej klasa klasę niż pojedyncze dziecko),
e. Żywy Różaniec (który ma korzenie misyjne),
f. Konkursy (Mój kolega z misji, olimpiada znajomości Afryki),
4. Materiały pomocne w pracy i formacji (pośredniczę albo można sprowadzić wprost z PDM w Warszawie, sklepik: www.missio.org.pl):
a. DVD „ABC animacji misyjnej PDM w Polsce” (filmy, prezentacje, piosenki, dane, źródła),
b. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci przygotowuje: Materiały Formacyjne dla Dzieci, „Świat misyjny” (dwumiesięcznik dla dzieci), Kolędnicy misyjni (formacja przed wyprawą!),
c. Misyjne Materiały Liturgiczne (dwukrotnie w ciągu roku – na Wielki Post i Wielkanoc oraz Tydzień Misyjny),
d. Młodzi dla misji (materiały i wkładka w dwumiesięczniku „Misje dzisiaj”),
e. Filmy (już jest kilkanaście o tematyce misyjnej),
f. Różańce misyjne, dyplomy, indeksy, koszulki, Papieskie Intencje Misyjne,
g. Audycje radiowe, itp.
h. W najbliższym czasie będą wyłożone w Wydziale Katechetycznym przykładowe materiały do pracy formacyjnej na rzecz misji i ewangelizacji.
5. Lokalne inicjatywy i zaproszenia:
a. Konkurs misyjny poświęcony Paulinie Jaricot – założycielce Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Adresowany dla szkół podstawowych (plastyczny – Żywy Różaniec jest naprawdę... żywy!) i gimnazjów (literacki – Jak w prosty sposób poruszyć cały świat, czyli Pauliny Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary). Termin nadsyłania prac 04.04, rozdanie nagród 21.04 podczas Kongresu Misyjnego (regulamin, materiały znaleźć można na stronie PDMAK), w Misyjnych Materiałach Liturgicznych na Wielki Post 2012 r. jest film o Paulinie, inscenizacja, konspekty katechez na różnym poziomie nauczania.
b. Kongres Misyjny Archidiecezji Katowickiej 21 kwietnia 2012 r. w Mikołowie w bazylice św. Wojciecha od godz. 9.30 do 15. W programie: Eucharystia z ks. abp Wiktorem Skworcem, rozdanie nagród konkursu misyjnego, zabawy, posiłek, wykłady itp. Zaproszone są wszystkie środowiska zainteresowane misjami (dorośli, młodzież i dzieci).
c. Archidiecezjalna Szkoła Animatora Misyjnego (ASAM), która odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w domu rekolekcyjnym parafii pw. św. Teresy w Rybniku Chwałowicach. Całkowity koszt wraz z wyżywieniem 100 zł.
d. X Rajd Misyjny w Brennej w dniu 16 czerwca.

Wobec PT. Katechetów wyrażam gotowość współpracy w organizowaniu misyjnych festynów, spotkań czy katechez. Postaram się także pomóc w innych sprawach związanych ze sferą misji. Błogosławiony Jan Paweł II stwierdził, że misje odnawiają Kościół, życzę, aby wszyscy podejmujący wysiłek animacji misyjnej doświadczyli tej prawdy na własnej skórze i sercu...

ks. dr Grzegorz Wita
Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Katowickiej

 
IX Krajowy Kongres Misyjny Dzieci
środa, 22 lutego 2012 22:21

"Budujemy most misyjny z bł. Janem Pawłem II" tak brzmi hasło przewodnie IX Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci, który odbędzie się w dniu 26 maja w parku Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej w Warszawie przy ul. Mehoffera 2.

Plakat Misyjnego Kongresu Dzieci
Program:
9.00    rejestracja grup
10.00  otwarcie Kongresu i animacja muzyczna
11.15  zabawy, konkursy i inne atrakcje przygotowane przez misjonarzy lub animatorów
12.30  finał konkursu "Mój szkolny kolega z misji"
13.00  Eucharystia pod przew. abp. Henryka Hosera SAC
14.00  posłanie i zakończenie Kongresu

Uczestnicy Kongresu z archidiecezji katowickiej są proszeni o przygotowanie strojów nawiązujących do białego koloru przypisanego w misyjnym różańcu Europie.

Grupom, które przyjadą wcześniej lub chcą pozostać dłużej, PDMD proponuje nawiedzenie sanktuarium w Niepokalanowie, grobu bł. ks. Jerzego czy Świątyni Bożej Opatrzności. Zachęca także do przeżycia edukacyjnej przygody w Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji na stronie PDMD.

 
Misyjne Materiały Liturgiczne
środa, 22 lutego 2012 21:42

Misyjne Materiały Liturgiczne 2012

Na każdej parafii pojawiły się Misyjne Materiały Liturgiczne na Wielki Post, okres wielkanocny i Biały Tydzień 2012 r. opracowane przez centralę Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie.

Zawierają wiele interesujących i praktycznych materiałów, które można wykorzystać w parafialnej animacji i formacji misyjnej np.: misyjne rozważania Drogi Krzyżowej, pomoce na II niedzielę Wielkiego Postu, czyli niedzielę wsparcia dzieła Ad Gentes, informacje do wykorzystania podczas Dnia modlitw i postu za misjonarzy męczenników (także spis zamordowanych misjonarzy w 2011 r.), nabożeństwa misyjne na Niedzielę Dobrego Pasterza, Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obrzęd przyjęcia dzieci do PDMD w Białym Tygodniu. A także, co winno zaciekawić wszystkich uczestników konkursu o Paulinie Jaricot - trzy konspekty katechez jej poświęcone (na różnych poziomach szkolnych), inscenizacja (kolejna!) o Paulinie oraz film na DVD pt. "Bądźmy misjonarzami Pauliną Marią Jaricot".
Zachęcam serdecznie do skorzystania z tych pomocy! Wystarczy poprosić swego Księdza Proboszcza o ich udostępnienie.

 
Spotkanie Referentów Misyjnych Archidiecezji Katowickiej
środa, 22 lutego 2012 21:26

bazylika w Mikołowie

Wszystkie Osoby odpowiedzialne za misje i animację misyjną w swych Zakonach, Zgromadzeniach czy innych Wspólnotach serdecznie zapraszam na spotkanie organizacyjne przed Kongresem Misyjnym Archidiecezji Katowickiej. Spotkanie odbędzie się w auli św. Piusa X przy parafii św. Wojciecha w Mikołowie przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 2 o godz. 15.30.
ks. Grzegorz Wita

 
VII Rodzinny Festiwal Misyjny w Jejkowicach (Zmiana terminu!)
środa, 22 lutego 2012 21:19

Ze względu na ogłoszoną żałobę narodową Festyn zostaje przeniesiony na dzień 20 marca br.

Zadaniem PDMAK jest integrowanie i koordynowanie animacji misyjnej w archidiecezji katowickiej. Dlatego z radością chcę informować o misyjnych inicjatywach podejmowanych przez różne środowiska.

Zapraszam na VII Rodzinny Festyn Misyjny, który odbędzie się pod hasłem "Niech zakwitnie miłość" w dniu 6 marca od godz. 16.00 w szkole podstawowej im. Jana III Sobieskiego przy ul. Głównej 42 w Jejkowicach (k. Rybnika). W programie przewidziano spotkania z ciekawymi ludźmi, występy artystyczne, pokaz filmów misyjnych, loterię fantową wspierającą pomoc dla głodujących dzieci, wystawę misyjną i inne atrakcje. Koordynatorką projektu jest siostra Sabina Doktór SDS.

Zapraszam!

 
« pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia »

Strona 27 z 31