X Rajd Misyjny Archidiecezji Katowickiej
sobota, 28 kwietnia 2012 11:28

„Ziemia Święta - miejscem życia chrześcijan"
16 czerwca 2012 r. /Bielsko-Biała – Szczyrk – Brenna/
Zapraszamy wszystkich misjonarzy, wolontariuszy i sympatyków misji do udziału w X Rajdzie Misyjnym. Zapraszamy osoby indywidualne oraz zorganizowane, odpowiedzialne grupy (dzieci i młodzież z opiekunami).
Program:
Godz. 8:30 zbiórka na parkingu PKS w Bielsku Białej przy ulicy Warszawskiej
Godz. 9:00 wyjazd autobusami do Szczyrku na Biały Krzyż i rozpoczęcie wędrówki szlakiem czerwonym w kierunku przełęczy Karkoszczonka. Trasa początkowo wiedzie przez las, później grzbietem górskim do szczytu Kotarz, skąd rozpościerają się malownicze widoki. Następnie zejście niebieskim szlakiem do Brennej. Trasa rajdu początkowo prowadzi grzbietami gór, a później łagodnie schodzi w dół. Czas przejścia około 2 godz. 20 min.

mapa rajdu

Trasa


Godz. 14:00 Msza święta w kaplicy Ośrodka Rekolekcyjnego im. Św. Jadwigi, ul. Leśników 38 w Brennej
Po Mszy Świętej przewidziany jest skromny poczęstunek oraz spotkanie z misjonarzami, wystawa misyjna, pokaz multimedialny, losowanie nagród i licytacja, zabawy dla dzieci, rozdanie dyplomów uczestnictwa.
Datki zebrane podczas rajdu zostaną przekazane na pomoc dla Ośrodków Edukacyjnych Młodzieży w Mołdawii.
Godz.18:00 odjazd autobusu z Brennej do Bielska-Białej na dworzec PKS
Osoby, które z różnych względów nie mogą wędrować po górach, zapraszamy bezpośrednio do Brennej na Mszę świętą o godz. 14:00.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w X Rajdzie proszone są o zgłoszenie do dnia 13.06.2012 r.
Kontakt: Anna Ciepiela (sekretariat DMAK) tel. 502 677 495 oraz e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Organizatorzy zapewniają ubezpieczenie i transport do i z Brennej wyłącznie zgłoszonym osobom.

 
Pokongresowe refleksje...
niedziela, 22 kwietnia 2012 15:12

Opada zmęczenie, krystalizuje się radość i świadomość dobra, które stało się naszym udziałem poprzez zorganizowanie Kongresu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej. Czas na pierwsze spostrzeżenia i podziękowania.  Kongres Misyjny

Uważam, że najcenniejszymi wartościami Kongresu była okazja do spotkania środowisk misyjnych naszego lokalnego Kościoła oraz konkretna, solidarna współpraca różnych ośrodków zatroskanych o dzieło ewangelizacji, zwłaszcza referatów misyjnych wielu zgromadzeń zakonnych. Jeszcze w drodze powrotnej z Mikołowa do domu, jedna z uczestniczek przesłała wiadomość: „Tego nam było trzeba – takiego zjednoczenia!”. Wydaje się, że sobotnie spotkanie spełniło taką potrzebę, a wszystkie grupy otrzymały czytelny sygnał, że jest nas wielu i że drzemie w grupach misyjnych ogromna radość i ewangeliczna energia. Zaangażowanie we wspólną sprawę wielu Sióstr i Księży, odpowiedzialnych za misje w swych zgromadzeniach, podkreśliło wyraźnie, iż rozumiemy, że misje są wspólną troską całego Kościoła. Kongres Misyjny

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu misyjnego. Można myśleć, że dzięki niemu, około tysiąca osób myślało i działało wokół zagadnień misyjnych – 470 przesłanych prac (a wiele pozostało w szkołach!), zaangażowani nauczyciele i rodzice. Nie sposób ocenić zasięgu społeczno-formacyjnego tego pomysłu. Sądzę, że spełnił swe zadanie.

Sam Kongres ukazał niezwykły potencjał dobra zawarty w wielu Kołach, czy Ogniskach Misyjnych. W Kongresie wzięło udział (zarejestrowanych w recepcji) 41 różnorakich grup, tworząc ponadpięciusetosobową wspólnotę. Chcę dostrzec i docenić Wasze, drodzy Opiekunowie i Animatorzy parafialnych i szkolnych Kół Misyjnych, przygotowania i pasję misyjną, która objawiała się przez „drobne” znaki, takie jak: pelerynki, identyfikatory, chusty, kolory ubrań, przebrania, makijaże, przygotowane elementy, pantomima i inscenizacja oraz tak wiele innych. Nic się samo nie robi, ktoś musiał za tym biegać! Bez Was nic takiego by się nie dokonało! Życzę, aby Was to cieszyło. Przepraszam, że nie udało się skorzystać ze wszystkich Waszych pomysłów (np. prezentacji grup).
Kongres Misyjny

Swoje podziękowanie chcę skierować do konkretnych osób, dzięki którym Kongres przebiegł tak sprawnie:

- Księdzu Proboszczowi, Kustoszowi bazyliki św. Wojciecha, dr. Mirosławowi Godźkowi za przyjęcie nas w swej parafii. Za ufundowany posiłek i dary, dzięki którym każdy uczestnik wyjechał w Mikołowa z jakimś prezentem. Do tych podziękowań dołączam mikołowskich Księży, którzy włożyli sporo pracy w przygotowania przed kongresem,

- przybyłym Kapłanom, za wspólne celebrowanie Eucharystii i wsparcie okazywane misyjnym grupom (kilku Księży Proboszczów przekazało także swym grupom „kieszonkowe” na Kongres),

- Służbie kościelnej i liturgicznej za wzorowe przygotowanie liturgii i pomoc techniczną w organizacji różnych punktów kongresowego programu,

- Paniom i ich Pomocnikom, za przygotowanie i sprawne (i hojne) wydanie smacznego posiłku dla wszystkich,

- franciszkańskiemu zespołowi muzycznemu „Biedaczyna” z Panewnik za obecność, która napełniła wszystkich radosnymi rytmami,

- klerykom WŚSD za twórczą obecność przy ołtarzy, podczas zabaw i pracy,

- Księdzu profesorowi Janowi Górskiemu za interesujący wykład dla dorosłych,

- wolontariuszom z SWM, Tucum i Salwatora za animację i prowadzenie spotkania dla młodzieży,

- Animatorkom Koła Misyjnego z Rogowa za żywiołowe prowadzenie muzyczno-tanecznej animacji dla dzieci,

- p. Monice, Zosi i Piotrowi za profesjonalną, różnorodną i kolorową oprawę zabaw,

- współpracownikom Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej za pomoc w recepcji i dystrybucji materiałów misyjnych,

- wszystkim Referatom misyjnym, które przywiozły i prezentowały wystawy, materiały i dokonania swoich zgromadzeń,

- Siostrze Klarysie , s. Stelli i Siostrom Służebniczkom za „wysokolaryczny i słodki” wkład w dzieło Kongresu oraz inne, liczne prace,

- nie sposób opisać prac, który wykonała „mikołowska Gospodyni” – Siostra Vianneya, za wszystko Jej, Siostrom Boromeuszkom i ich Pomocnikom dziękuję!

- Wydawnictwu św. Jacka oraz Gościowi Niedzielnemu za przekazanie części nagród dla Laureatów konkursu misyjnego,

- wiele jeszcze osób sprawiło, że Kongres miał tak radosny i dobrze zorganizowany charakter. Wszystkim z serca dziękuję!

Na końcu składam, niczym pieczęć, podziękowanie Księdzu Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi za inspiracje, zachętę do zorganizowania Kongresu, sugestie, obecność, która jest efektem troski o misje. Dziękuję za błogosławieństwo, modlitwę, słowo, bycie z nami i dla nas oraz motywację do dalszej pracy Kół Misyjnych.
Kongres Misyjny

Sądzę, że dobrze byłoby „na gorąco” zebrać nasz spostrzeżenia dotyczące Kongresu. Tak, aby można było spotęgować dobro oraz wyciągnąć praktyczne wnioski na przyszłość. Dlatego zwracam się z prośbą o nadsyłanie swoich spostrzeżeń, świadectw uczestników i Opiekunów, sugestii ewentualnych zmian i postulatów udogodnień. Poproszę także o przesyłanie ciekawych zdjęć ilustrujących sam Kongres jak i przygotowania do niego. Postaram się wszystkie te informacje gromadzić, na najbliższym spotkaniu odpowiedzialnych za misje omówić, a najciekawsze opublikuję na witrynie internetowej www.pdm.archidiecezja.katowice.pl (tutaj także proszę szukać zapowiedzi kolejnych misyjnych wydarzeń, bo wszak na Kongresie nie chcemy poprzestać!).
Kongres Misyjny

Serdecznie raz jeszcze pozdrawiam i dziękuję,

zmęczony i szczęśliwy,

Kongres Misyjny

ks. Grzegorz Wita

 
Rozstrzygnięcie konkursu misyjnego poświęconego idei Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary w 150. rocznicę śmierci ich założycielki Pauliny Jaricot
piątek, 13 kwietnia 2012 20:59

Kategoria plastyczna (dla szkół podstawowych): Żywy Różaniec jest naprawdę... żywy!

Na konkurs, w ogłoszonym terminie do 4 kwietnia 2012 r. napłynęło 470 prac z 65 szkół i ośrodków. Prace nadesłano głównie z terenu archidiecezji katowickiej, ale także z diecezji gliwickiej i opolskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej. Mając na uwadze założenia towarzyszące ogłaszaniu konkursu, organizatorzy wyrażają ufność, że podjęty wysiłek przyczynił się do pogłębienia i misyjnego zaangażowania oraz stał się zachętą do włączenia się w działalność Papieskich Dzieł Misyjnych oraz tworzenia róż Żywego Różańca, realizując w ten sposób zakładane cele.

Ilość prac oraz rozmiar zaangażowania przerosły oczekiwania organizatorów, sprawiając kłopot w wyborze najlepszych prac. W pracach kilkunastoosobowego jury udział wzięli rodzice, nauczyciele, katecheci, inżynierowie, służba zdrowia, pracownicy Wydawnictwa św. Jacka, historyk sztuki, teologowie (także w zakresie misjologii), plastycy i dziennikarze. Uwzględniając przyjęte kryteria (oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość, walory artystyczne, samodzielność wykonania, uchwycenie idei Pauliny Jaricot) Komisja postanowiła wyróżnić następujące prace i ich Twórców:

W przedziale klas I – III:

1 miejsce: Wojciech Mika, kl. II b, SP nr 2 im. Św. Jadwigi w Świerklanach,

(opiekun s. Elżbieta Sienkiewicz),

1 miejsce klasy 1-3

2 miejsce: Marta Gryt, kl. III SP im. Henryka Góreckiego w Czernicy,

(opiekun Eugenia Boczek),

2 miejsce klasy 1-3

3 miejsce: Sonia Święty, kl. II SP im. Henryka Góreckiego w Czernicy,

(opiekun Eugenia Boczek),

3 miejsce klasy 1-3

Wyróżnienia:

Karolina Jancarczyk, kl. II a, SP nr 17 im. Jana Pawła II w Mysłowicach,

(opiekun Bogumiła Jancarczyk),

wyróżnienie klasy 1-3

Natalia Bernacka, kl. III b, SP nr 28 w Rybniku Kamieniu,

(opiekun Urszula Pradela),

wyróżnienie klasy 1-3

Klaudia Pakura, kl. III a, SP im. Stanisława Staszica w Jankowicach,

(opiekun Kinga Pakura),

wyróżnienie klasy 1-3

W przedziale klas IV – VI:

1 miejsce: Anna Jendryka, kl. V a, SP nr 65 im. Gustawa Morcinka w Katowicach,

(opiekun Teresa Michałczak),

1 miejsce klasy 4-6

2 miejsce: Monika Śliwka, kl. V a, SP nr 11 im. Gustawa Morcinka w Żorach,

(opiekun Sylwia Laska),

2 miejsce klasy 4-6

3 miejsce: Błażej Krawiec, kl. IV b, SP nr 15 im. Marii Konopnickiej w Jastrzębiu Zdroju,

(opiekun Renata Janecka),

3 miejsce klasy 4-6

Wyróżnienie:

Kamila Kruczek, kl. VI, SP nr 3 w Raciborzu, (opiekun s. M. Bernadeta Barabasz),

wyróżnienie klasy 4-6

Weronika Komandera, kl. V c, SP nr 3 w Lędzinach, (opiekun Bogumiła Piekorz),

wyróżnienie klasy 4-6

Patrycja Stolorz, kl. V a, SP nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim,

(opiekun Ilona Misterek).

wyróżnienie klasy 4-6

Laureatów wraz z opiekunami (a także wszystkich Uczestników konkursu!) zapraszam serdecznie na Kongres Misyjny 21 kwietnia do Mikołowa, gdzie nastąpi uroczyste wręczenie nagród przez JE Ks. Abp. Wiktora Skworca.
Podczas Kongresu wystawione będą wszystkie nadesłane prace (w miarę możliwości i przestrzeni).


Kategoria literacka (dla szkół gimnazjalnych): Jak w prosty sposób poruszyć cały świat, czyli Pauliny Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Na konkurs nadesłano 53 prace z 18 szkół (z archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej). Zróżnicowane w formie i ujęciu treści. Komisja, którą tworzyli poloniści, dziennikarze radia eM oraz misjologowie, postanowiła wyróżnić następujące utwory i ich Autorów:

1 miejsce: Paulina Kwiatoń, klasa II, Gimnazjum im. prof. Dominika Lasoka w Turzy Śląskiej (opiekun: ks. Marek Menżyk),

2 miejsce: Katarzyna Walisko i Marcelina Harazińska, kl. I b, Gimnazjum nr 15 w Bytomiu (opiekunowie: Anna Jaruszewska, ks. Grzegorz Grąbczewski),

3 miejsce: Brian Wołoszczak, kl. I c, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Lublińcu (opiekun: Ewa Kuboś),

Wyróżnienie:

Paweł Forajter, kl. II a, Gimnazjum nr 15 w Bytomiu (opiekunowie: Anna Jaruszewska, ks. Grzegorz Grąbczewski),

Katarzyna Płużek, kl. III, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli (opiekun: s. M. Longina Płaczek),

Hanna Palka, kl. III d, Gimnazjum w Gołkowicach, (opiekun: Mariola Musioł).

Laureatom i Opiekunom oraz szkołom, z których się wywodzą, serdecznie gratuluję i zapraszam w sobotę do Mikołowa!

ks. Grzegorz Wita

 
Wysyp prac konkursowych!
piątek, 06 kwietnia 2012 13:39

Pragnę podzielić się radością i miłym zaskoczeniem, jakim stały się dla mnie napływające prace na konkurs misyjny poświęcony Paulinie Jaricot i jej dziełom.

Zostałem wręcz zasypany pracami! W konkursie plastycznym dotyczącym żywego różańca nadeszło aż ... 470 prac (!) z 65 szkół i innych ośrodków. Na konkurs literacki swoje dzieła nadesłało 53 uczniów z 18 szkół gimnazjalnych.

Praca konkursowa

Chcę bardzo podziękować Opiekunom i Katechetom za trud włożony w przygotowanie konkursu, przybliżenie postaci Pauliny oraz za opisanie, zapakowanie i przesłanie prac swoich podopiecznych. Ufam, że praca ta wyda stosowne owoce. Może warto pójść "za ciosem" i organizować w szkołach kółka misyjne lub różańcowe?

Praca konkursowa

Niektóre prace dotarły spoza naszej archidiecezji np. z diecezji gliwickiej, opolskiej a nawet ze Świebodzina (diec. zielonogórsko-gorzowska)!

Jury, które w przyszłym tygodniu podejmie wyzwanie wyłonienia laureatów spośród wszystkich uczestników, będzie miało ciężki orzech do zgryzienia...
Wyniki konkursu zostaną wywieszone na stronie PDMAK po 12 kwietnia oraz rozesłane do Opiekunów, którzy podali swoje dane.
Chciałbym wszystkie prace plastyczne udostępnić w formie wystawy podczas Kongresu Misyjnego w Mikołowie w dniu 21 kwietnia.

Serdecznie pozdrawiam,
ks. Grzegorz Wita

 
Lista nadesłanych prac konkursowych
piątek, 06 kwietnia 2012 00:00

Prezentuję poniżej aktualną listę szkół i ośrodków, które nadesłały prace na konkurs misyjny:

Forma plastyczna (szkoły podstawowe)

1. SP w Bojszowach,
2. SP w Warszowicach,
3. SP w Pawłowicach,
4. SP w Czernicy,
5. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Lubomi,
6. SP nr 3 w Mikołowie,
7. SP nr 15 w Jastrzębiu Zdroju,
8. SP nr 3 w Raciborzu,
9. SP nr 3 w Żorach,
10. SP nr 2 w Rydułtowach,
11. ZS w Mszanej,
12. SP 3 Rydułtowy,
13. SP 48 Katowice,
14. SP 7 Mikołów-Mokre,
15. ZSP Ornontowice,
16. SP Góra,
17. SP 1 Świerklany,
18. ZSP Pogrzebień,
19. SP 6 Łaziska Górne,
20. SP 18 Zabrze,
21. SP 2 Świerklany,
22. SP 8 Orzesze-Mościska,
23. SPS 15 Ruda Śląska Halemba,
24. SP 5 Mikołów,
25. MDK Mikołów,
26. SP 2 Orzesze,
27. ZSP 1 Katowice,
28. SP 11 Żory,
29. SP 18 Ruda Śląska Kochłowice,
30. SP 5 Czerwionka-Leszczyny,
31. SP Jankowice,
32. SP 6 Tychy,
33. SP 62 Katowice,
34. SP 2 Tychy,
35. ZS Skrzyszów,
36. ZSP Lyski,
37. ZSP Rudziczka,
38. SP Lubliniec,
39. SP 65 Katowice,
40. SP 2 Rybnik,
41. SP 17 Jastrzębie Zdrój,
42. ZSP 2 Rybnik,
43. SP 5 Wodzisław Śląski,
44. SP 8 Siemianowice Śląskie,
45. SP Frydek,
46. SP 9 Mysłowice,
47. SP 14 Ruda Śląska,
48. SP 5 Gliwice,
49. SP 2 Pawłowice,
50. SP 3 Lędziny,
51. SP 2 Wola,
52. SP 8 Czerwionka-Leszczyny,
53. ZSP Golasowice,
54. SP 17 Mysłowice,
55. SP 2 Chełm Śląski,
56. SP Miedźna - Góra,
57. SP 28 Rybnik Kamień,
58. SP 6 Świebodzin,
59. ZS Mszana,
60. SP Jejkowice,
61. SP 2 Radlin,
62. SP Szczejkowice,
63. ZSP 6 Żory,
64. SP 30 Ruda Śląska,
65. SP 3 Mikołów,

Forma literacka:

1. Gimnazjum 7 Tychy,
2. Gimnazjum 15 Bytom,
3. Gimnazjum Turza Śląska,
4. Gimnazjum 3 Rybnik,
5. Gimnazjum 1 Żory,
6. ZS Skrzyszów,
7. Gimnazjum Świerklany,
8. Gimnazjum 7 Bytom,
9. Gimnazjum 11 Katowice Dąbrówka Mała,
10. ZSO 1 Gliwice,
11. Gimnazjum 1 Łaziska Górne,
12. Gimnazjum 2 Lubliniec,
13. Gimnazjum 1 Rybnik,
14. Gimnazjum 1 Mikołów,
15. Gimnazjum 2 Wola,
16. Gimnazjum 1 Orzesze,
17. Gimnazjum 2 Mikołów,
18. Gimnazjum 2 Żory,
19. Gimnazjum w Gołkowicach,

Postaram się na bieżąco odświeżać ten spis. Oczekując kolejnych prac, pozdrawiam - ks. Grzegorz Wita.

 
Kongres Misyjny Archidiecezji Katowickiej
piątek, 30 marca 2012 19:23

Serdecznie zapraszam wszystkie środowiska powiązanie w jakikolwiek sposób z misjami do spotkania podczas Kongresu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej w dniu 21 kwietnia (sobota) w Mikołowie w parafii św. Wojciecha. Zapraszam koła i ogniska misyjne, grupy parafialne i szkolne, z parafii diecezjalnych i zakonnych, dorosłych, młodzież i dzieci.

Plakat Kongresu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej

Program Kongresu "Misje budowaniem wspólnego Domu-Kościoła":

9.45  - powitanie oraz prezentacja poszczególnych grup misyjnych,
10.30 - Eucharystia pod przewodnictwem JE ks. abp. Wiktora Skworca,
12.30 - inscenizacja o Paulinie Jaricot oraz rozwiązanie konkursu misyjnego i rozdanie nagród,
13.00 - dorośli: wykład i dyskusja na temat - Zaangażowanie misyjne parafii (ks. prof. Jan Górski),
młodzież: Młodzi dla misji (Salezjański Wolontariat Misyjny Świętochłowice),
dzieci: gry, zabawy, animacja muzyczna,
14.00 - różaniec misyjny,
14.30 - rozesłanie.

Wszystkie grupy, które planują wziąć udział w Kongresie, proszone są o nadesłanie na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. następujących informacji: nazwa grupy, miejscowość, parafia/szkoła/inne, ile osób można się spodziewać) w terminie do 15 kwietnia.

Uczestnicy są proszeni o ubranie kolorystycznego akcentu kontynentu według przynależności parafii do danego dekanatu:

Afryka (zielony): Bieruń, Boguszowice, Chorzów, Dębieńsko, Golejów, Gorzyce, Jastrzębie Górne,

Ameryki (czerwony): Jastrzębie Zdrój, Katowice Bogucice, Katowice Panewniki, Katowice Śródmieście, Katowice Załęże, Knurów, Kochłowice,

Europa (biały): Lędziny, Łaziska, Miedźna, Mikołów, Mysłowice, Niedobczyce, Orzesze,

Oceania (niebieski): Pawłowice Śląskie, Piekary Śląskie, Pogrzebień, Pszczyna, Pszów, Ruda Śląska, Rybnik,

Azja (żółty): Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy Nowe, Tychy Stare, Wodzisław Śląski, Żory,

pobierz formularz zgłoszenia  formularz zgłoszenia

 
« pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia »

Strona 25 z 30