Zaproszenie na ASAM
piątek, 25 maja 2012 16:56

Raz jeszcze zapraszam do wzięcia udziału w ASAM, czyli Archidiecezjalnej Szkole Animatora Misyjnego
pt. „Cały Kościół jest misyjny” (DM 35) w Rybniku Chwałowicach w terminie 22-24 czerwca 2012 r.

Program:

22 czerwca (piątek):

18.00 modlitwa na rozpoczęcie, wprowadzenie w cele ASAM,
18.30 kolacja
19.00 zawiązanie wspólnoty, przedstawianie swej obecnej lub planowanej aktywności misyjnej,
20.00 przygotowanie do Eucharystii (okazja do spowiedzi),
20.15 Msza święta
21.00 Apel

23 czerwca (sobota):

7.30 Jutrznia
8.00	śniadanie
8.45	wyjazd na rekonesans miejsc i muzeów misyjnych (Brzęczkowice, Mysłowice, Katowice, Panewniki, Mikołów, Żory)
15.00 obiad
16.00 warsztaty: Parafialne lub szkolne Koło Misyjne (jak zorganizować, skąd czerpać pomysły, prezentacja materiałów formacyjnych itp.),
17.00 spotkanie z misjonarzami (wzajemne oczekiwania, wsparcie i kontakt),
18.30 Eucharystia
19.30 kolacja
20.00 zabawy i animacje misyjne,
21.00 modlitwa – różaniec misyjny,

24 czerwca (niedziela):

7.30	Jutrznia
8.00	śniadanie
8.30	wykład: Misje ożywiają Kościół, wzmacniają wiarę (RMis 2),
9.00	warsztaty i dyskusja: misje w Internecie, misje w archidiecezji, parafii, szkole, współpraca misyjna, kolędnicy misyjni, inne formy aktywności,
10.30 Eucharystia
12.00 obiad
12.30 podsumowanie ASAM
14.00 zakończenie.

W nowym domu rekolekcyjnym parafii św. Teresy w Rybniku Chwałowicach jest kaplica, stołówka, wygodne pokoje.
Koszt całości (z noclegami i posiłkami) to 100 zł.
Istnieje także możliwość uczestnictwa w ASAM bez korzystania z noclegów (70 zł).

Uczestnicy otrzymają potwierdzenia udziału w spotkaniach rekolekcyjno-formacyjnych.
Gdyby pojawiły się jakieś propozycje udoskonalenia programu, proszę o propozycje.

Na razie chęć uczestnictwa wyraziło 35 osób. Zainteresowanych proszę o kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ks. Grzegorz Wita

 
Rajd Misyjny zapełniony!
wtorek, 22 maja 2012 20:05

Zgłoszenia na X Rajd Misyjny popłynęły taką rzeką, że jesteśmy zmuszeni wstrzymać zapisy.

Góry pomieszczą wszystkich, ale ośrodek w Brennej już niestety nie. Frekwencja cieszy i w takim razie będziemy musieli za rok wymyślić jakieś nowe rozwiązanie.

 
Filmowe migawki z Kongresu Misyjnego
sobota, 12 maja 2012 06:12

Zapraszam do obejrzenia skrótu reportażu filmowego z Kongresu Misyjnego. Zainteresowanych całością, w profesjonalnym wykonaniu (2 DVD, 4 godz.) zapraszam do kontaktu mailowego.

 

 

 
Dzieci komunijne - dzieciom misji
sobota, 28 kwietnia 2012 11:47

W Białym Tygodniu dzieci komunijne jeden dzień poświęcają sprawom misji, a w szczególności swoim rówieśnikom z krajów misyjnych. W ich intencji podejmują modlitwę i przyjmują Komunię świętą. Przynoszą także kopertki - specjalnie na tę okazję przygotowane - z ofiarą z części prezentów komunijnych. Dzień ten jest także okazją do przystąpienia do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, aby systematycznie wspierać swoich rówieśników modlitwą i ofiarami.

Sługa Boży Jan Paweł II zachęcał dzieci: "Jak by to było pięknie, gdyby wszystkie polskie dzieci włączyły się w dzieło niesienia pomocy misjom i aby wśród dzieci rozpowszechnił się zwyczaj modlitwy i codziennego ofiarowania życia za misje".

Wszystkie potrzebne informacje: katecheza misyjna, komentarze liturgiczne, przykładowa homilia, obrzęd przyjęcia dzieci do PDMD oraz rozliczenie finansowe akcji z poprzednich lat znaleźć można w Misyjnych Materiałach Liturgicznych na Wielki Post, okres wielkanocny i Biały Tydzień roku 2012, które zostały dostarczone na każdą parafię.

Gdyby ktoś chciał zaopatrzyć się w kopertki i obrazki, proszę o kontakt, są do odbioru w siedzibie PDM Archidiecezji Katowickiej w Mysłowicach.

Koperta na Biały Tydzień

 
X Rajd Misyjny Archidiecezji Katowickiej
sobota, 28 kwietnia 2012 11:28

„Ziemia Święta - miejscem życia chrześcijan"
16 czerwca 2012 r. /Bielsko-Biała – Szczyrk – Brenna/
Zapraszamy wszystkich misjonarzy, wolontariuszy i sympatyków misji do udziału w X Rajdzie Misyjnym. Zapraszamy osoby indywidualne oraz zorganizowane, odpowiedzialne grupy (dzieci i młodzież z opiekunami).
Program:
Godz. 8:30 zbiórka na parkingu PKS w Bielsku Białej przy ulicy Warszawskiej
Godz. 9:00 wyjazd autobusami do Szczyrku na Biały Krzyż i rozpoczęcie wędrówki szlakiem czerwonym w kierunku przełęczy Karkoszczonka. Trasa początkowo wiedzie przez las, później grzbietem górskim do szczytu Kotarz, skąd rozpościerają się malownicze widoki. Następnie zejście niebieskim szlakiem do Brennej. Trasa rajdu początkowo prowadzi grzbietami gór, a później łagodnie schodzi w dół. Czas przejścia około 2 godz. 20 min.

mapa rajdu

Trasa


Godz. 14:00 Msza święta w kaplicy Ośrodka Rekolekcyjnego im. Św. Jadwigi, ul. Leśników 38 w Brennej
Po Mszy Świętej przewidziany jest skromny poczęstunek oraz spotkanie z misjonarzami, wystawa misyjna, pokaz multimedialny, losowanie nagród i licytacja, zabawy dla dzieci, rozdanie dyplomów uczestnictwa.
Datki zebrane podczas rajdu zostaną przekazane na pomoc dla Ośrodków Edukacyjnych Młodzieży w Mołdawii.
Godz.18:00 odjazd autobusu z Brennej do Bielska-Białej na dworzec PKS
Osoby, które z różnych względów nie mogą wędrować po górach, zapraszamy bezpośrednio do Brennej na Mszę świętą o godz. 14:00.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w X Rajdzie proszone są o zgłoszenie do dnia 13.06.2012 r.
Kontakt: Anna Ciepiela (sekretariat DMAK) tel. 502 677 495 oraz e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Organizatorzy zapewniają ubezpieczenie i transport do i z Brennej wyłącznie zgłoszonym osobom.

 
Pokongresowe refleksje...
niedziela, 22 kwietnia 2012 15:12

Opada zmęczenie, krystalizuje się radość i świadomość dobra, które stało się naszym udziałem poprzez zorganizowanie Kongresu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej. Czas na pierwsze spostrzeżenia i podziękowania.  Kongres Misyjny

Uważam, że najcenniejszymi wartościami Kongresu była okazja do spotkania środowisk misyjnych naszego lokalnego Kościoła oraz konkretna, solidarna współpraca różnych ośrodków zatroskanych o dzieło ewangelizacji, zwłaszcza referatów misyjnych wielu zgromadzeń zakonnych. Jeszcze w drodze powrotnej z Mikołowa do domu, jedna z uczestniczek przesłała wiadomość: „Tego nam było trzeba – takiego zjednoczenia!”. Wydaje się, że sobotnie spotkanie spełniło taką potrzebę, a wszystkie grupy otrzymały czytelny sygnał, że jest nas wielu i że drzemie w grupach misyjnych ogromna radość i ewangeliczna energia. Zaangażowanie we wspólną sprawę wielu Sióstr i Księży, odpowiedzialnych za misje w swych zgromadzeniach, podkreśliło wyraźnie, iż rozumiemy, że misje są wspólną troską całego Kościoła. Kongres Misyjny

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu misyjnego. Można myśleć, że dzięki niemu, około tysiąca osób myślało i działało wokół zagadnień misyjnych – 470 przesłanych prac (a wiele pozostało w szkołach!), zaangażowani nauczyciele i rodzice. Nie sposób ocenić zasięgu społeczno-formacyjnego tego pomysłu. Sądzę, że spełnił swe zadanie.

Sam Kongres ukazał niezwykły potencjał dobra zawarty w wielu Kołach, czy Ogniskach Misyjnych. W Kongresie wzięło udział (zarejestrowanych w recepcji) 41 różnorakich grup, tworząc ponadpięciusetosobową wspólnotę. Chcę dostrzec i docenić Wasze, drodzy Opiekunowie i Animatorzy parafialnych i szkolnych Kół Misyjnych, przygotowania i pasję misyjną, która objawiała się przez „drobne” znaki, takie jak: pelerynki, identyfikatory, chusty, kolory ubrań, przebrania, makijaże, przygotowane elementy, pantomima i inscenizacja oraz tak wiele innych. Nic się samo nie robi, ktoś musiał za tym biegać! Bez Was nic takiego by się nie dokonało! Życzę, aby Was to cieszyło. Przepraszam, że nie udało się skorzystać ze wszystkich Waszych pomysłów (np. prezentacji grup).
Kongres Misyjny

Swoje podziękowanie chcę skierować do konkretnych osób, dzięki którym Kongres przebiegł tak sprawnie:

- Księdzu Proboszczowi, Kustoszowi bazyliki św. Wojciecha, dr. Mirosławowi Godźkowi za przyjęcie nas w swej parafii. Za ufundowany posiłek i dary, dzięki którym każdy uczestnik wyjechał w Mikołowa z jakimś prezentem. Do tych podziękowań dołączam mikołowskich Księży, którzy włożyli sporo pracy w przygotowania przed kongresem,

- przybyłym Kapłanom, za wspólne celebrowanie Eucharystii i wsparcie okazywane misyjnym grupom (kilku Księży Proboszczów przekazało także swym grupom „kieszonkowe” na Kongres),

- Służbie kościelnej i liturgicznej za wzorowe przygotowanie liturgii i pomoc techniczną w organizacji różnych punktów kongresowego programu,

- Paniom i ich Pomocnikom, za przygotowanie i sprawne (i hojne) wydanie smacznego posiłku dla wszystkich,

- franciszkańskiemu zespołowi muzycznemu „Biedaczyna” z Panewnik za obecność, która napełniła wszystkich radosnymi rytmami,

- klerykom WŚSD za twórczą obecność przy ołtarzy, podczas zabaw i pracy,

- Księdzu profesorowi Janowi Górskiemu za interesujący wykład dla dorosłych,

- wolontariuszom z SWM, Tucum i Salwatora za animację i prowadzenie spotkania dla młodzieży,

- Animatorkom Koła Misyjnego z Rogowa za żywiołowe prowadzenie muzyczno-tanecznej animacji dla dzieci,

- p. Monice, Zosi i Piotrowi za profesjonalną, różnorodną i kolorową oprawę zabaw,

- współpracownikom Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej za pomoc w recepcji i dystrybucji materiałów misyjnych,

- wszystkim Referatom misyjnym, które przywiozły i prezentowały wystawy, materiały i dokonania swoich zgromadzeń,

- Siostrze Klarysie , s. Stelli i Siostrom Służebniczkom za „wysokolaryczny i słodki” wkład w dzieło Kongresu oraz inne, liczne prace,

- nie sposób opisać prac, który wykonała „mikołowska Gospodyni” – Siostra Vianneya, za wszystko Jej, Siostrom Boromeuszkom i ich Pomocnikom dziękuję!

- Wydawnictwu św. Jacka oraz Gościowi Niedzielnemu za przekazanie części nagród dla Laureatów konkursu misyjnego,

- wiele jeszcze osób sprawiło, że Kongres miał tak radosny i dobrze zorganizowany charakter. Wszystkim z serca dziękuję!

Na końcu składam, niczym pieczęć, podziękowanie Księdzu Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi za inspiracje, zachętę do zorganizowania Kongresu, sugestie, obecność, która jest efektem troski o misje. Dziękuję za błogosławieństwo, modlitwę, słowo, bycie z nami i dla nas oraz motywację do dalszej pracy Kół Misyjnych.
Kongres Misyjny

Sądzę, że dobrze byłoby „na gorąco” zebrać nasz spostrzeżenia dotyczące Kongresu. Tak, aby można było spotęgować dobro oraz wyciągnąć praktyczne wnioski na przyszłość. Dlatego zwracam się z prośbą o nadsyłanie swoich spostrzeżeń, świadectw uczestników i Opiekunów, sugestii ewentualnych zmian i postulatów udogodnień. Poproszę także o przesyłanie ciekawych zdjęć ilustrujących sam Kongres jak i przygotowania do niego. Postaram się wszystkie te informacje gromadzić, na najbliższym spotkaniu odpowiedzialnych za misje omówić, a najciekawsze opublikuję na witrynie internetowej www.pdm.archidiecezja.katowice.pl (tutaj także proszę szukać zapowiedzi kolejnych misyjnych wydarzeń, bo wszak na Kongresie nie chcemy poprzestać!).
Kongres Misyjny

Serdecznie raz jeszcze pozdrawiam i dziękuję,

zmęczony i szczęśliwy,

Kongres Misyjny

ks. Grzegorz Wita

 
« pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia »

Strona 25 z 31