O pożytku kapłana diecezjalnego z zaangażowania misyjnego
czwartek, 07 marca 2013 23:22

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Katowickiej zapraszają Księży i Osoby Konsekrowane zainteresowanych tematyką misyjną  (w ramach Papieskiej Unii Misyjnej) w dniu 13 marca (środa) br. do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu Zdroju na godz. 17.30 (Eucharystia parafialna) lub po niej (ok. 18.30) na spotkanie poświęcone pożytkowi, jaki odnieść może kapłan diecezjalny poprzez zaangażowanie w misje.
Opowiadać będzie kapelan WSS nr 2, a zarazem organizator trzech wypraw medyczno-duszpasterskich do Paragwaju - ks. Wojciech Grzesiak.

 
Zapowiedzi najbliższych wydarzeń misyjnych (marzec - czerwiec 2013)
czwartek, 07 marca 2013 22:15

Drodzy Przyjaciele misji,

Pragnę przekazać Wam najświeższe informacje dotyczące animacji misyjnej:

- trwają pracę II Synodu archidiecezji katowickiej. Zostaliśmy poproszeni, aby utworzyć misyjny zespół synodalny będący głosem doradczym dla synodalnej Komisji ds. Ewangelizacji. Przewodniczenia zespołowi podjął się ks. Wojciech Grzesiak (kapelan szpitala w Jastrzębiu-Zdroju, organizator wypraw duszpastersko-medycznych do Paragwaju), sekretarzem zespołu byłaby Małgorzata Bernat. Zainteresowanych włączeniem się w prace zespołu, proszę o kontakt na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

- realizowany jest wielkopostny projekt „Głosimy Jezusa ukrzyżowanego!”, mający na celu dofinansowanie zakupu samochodów dla misjonarzy. Zainteresowanie przerasta możliwości sprowadzania krzyży. Uprzejmie proszę o zgłaszanie się i cierpliwość. Jak na razie rozprowadzono 1 700 krzyży. Docelowo (może po Wielkim Poście) ma być 3 000 sztuk.

- premierowa projekcja filmu „Śląscy franciszkanie w Boliwii”, odbędzie się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w dniu 21 marca o godz. 18.00.

- II Kongres Misyjny Archidiecezji Katowickiej (a może i diecezji gliwickiej) w tym roku odbędzie się 20 kwietnia (sobota) u braci franciszkanów w Katowicach Panewnikach w godzinach przedpołudniowych. Nasz kongres został wybrany przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci w Polsce jako pierwszy etap jubileuszu 170 lat działalności PDMD na świecie. Uprzejmie proszę, ze względów organizacyjnych, o wstępne zgłaszanie już swojego uczestnictwa w kongresie wraz z szacunkową liczba uczestników!

- 8 czerwca odbędzie się już XI Rajd Misyjny. Z racji na zeszłoroczne zainteresowanie, które przerosło możliwości organizacyjne Ośrodka Rekolekcyjnego św. Jadwigi w Brennej, tegoroczny start i meta rajdu będzie w parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie.

- zainteresowanym polecamy świetnie zrealizowany film o historii PDMD pt.: „Dzieci pomagają dzieciom” (15 zł).

- Gdyby ktoś chciał zaopatrzyć się w kopertki i obrazki na rzecz akcji dzieci komunijne – dzieciom misji, proszę o kontakt.

Z całego serca zachęcam do włączenia się w te propozycje oraz rozpowszechniania tych informacji. Raz jeszcze składam serdeczne Bóg zapłać za dotychczasową działalność na rzecz misji w archidiecezji katowickiej.

ks. Grzegorz Wita

 
Niedziela Ad Gentes - Dzień Solidarności z Misjonarzami
piątek, 22 lutego 2013 22:29

niedziela Ad Gentes

W tym roku w II Niedzielę Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce obchodzi po raz ósmy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dzień ten jest okazją, aby wesprzeć solidarnie modlitwą i ofiarą Kościół w krajach misyjnych, gdzie posługują polscy misjonarze.
Obecnie w 97 krajach świata posługuje 2022 polskich misjonarzy. Jest wśród nich 1015 zakonników, 647 sióstr zakonnych, 311 księży diecezjalnych i 49 świeckich. Najwięcej misjonarzy pracuje w Afryce – 843, w Ameryce Południowej i Środkowej – 793, w Ameryce Północnej – 18, w Azji – 299, a w Oceanii – 66.
W 2012 roku podczas „Niedzieli Ad Gentes” zebrano ponad 1,8 mln zł, dzięki czemu wsparto finansowo 134 projekty ewangelizacyjne, charytatywne, edukacyjne i kulturalne oraz część przeznaczono na  ubezpieczenia zdrowotne i społeczne świeckich misjonarzy.
Tegorocznej ogólnopolskiej zbiórce do puszek towarzyszy hasło: „Pomagajmy misjonarzom w Roku Wiary”.
Dzień obchodzony jest z inicjatywy Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, które zostało zatwierdzone na 333. zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski we wrześniu 2005 r. i erygowane dekretem Przewodniczącego KEP, ks. Arcybiskupa Józefa Michalika z dnia 3 października 2005 r. Jest narzędziem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji służącym pomocą materialną polskim misjonarzom.
W ten dzień, w świątyniach podczas liturgii, zbierana będą ofiary przeznaczone dla wsparcia dzieł misyjnych Kościoła.
(więcej na stronie www.missio.org.pl)

 
Zaplecze projektu: "Głosimy Jezusa Ukrzyżowanego!"
piątek, 22 lutego 2013 21:44

Owocem "Różańcowego Mostu Misyjnego" jest wielkopostna próba formacji świadomości tego, co w chrześcijaństwie najcenniejsze - zbawienia przyniesionego nam w Chrystusie. To rozważamy w wydarzeniach paschalnych. Dlatego tak często podkreślamy, że "kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste (...), żeś przez krzyż świat odkupić raczył". Dlatego najcenniejszą propozycją Kościoła wobec świata jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus.
Tę prawdę starają się nieść misjonarze Kościoła. Potrzebują do tego środków, także transportu.
Dlatego akcja promująca krzyż Jezusowy łączy te wymiary: docenienie Skarbu krzyża i pomoc w nabyciu odpowiednich narzędzi ewangelizacji.
W pierwszej połowie lutego odbyła się pielgrzymka Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej do Ziemi Świętej. Udało się nam nawiedzić źródła Ewangelii, wiele wspólnot chrześcijańskich (koptyjskich, syryjskich, ormiańskich, katolickich). Odwiedziliśmy społeczność chrześcijan z Betlejem, która wytwarzała dla nas różańce na rzecz "Różańcowego Mostu Misyjnego". Cieszyliśmy się ich radością i wdzięcznością za okazane im przez naszą archidiecezję wsparcie

podziękowanie dla DMAK

Przyglądaliśmy się jak powstają krzyże. Podziwialiśmy pracowitość. Udało się, także dzięki pomocy innych grup pielgrzymkowych, przywieźć do archidiecezji 1 100 krzyży. Większość została zabrana do swoich wspólnot parafialnych przez uczestników pielgrzymki, pozostała część rozdzielona do parafii, które wyraziły zainteresowanie włączeniem się do projektu. Część krzyży będzie dostępna na wielkopostnych spotkaniach Kościoła Domowego (oazy rodzin), która w ten sposób realizuje swego rosnącego ducha misyjnego. Kolejne rodziny animatorskie szykują się do prowadzenia rekolekcji małżeńskich dla rodzin w Kazachstanie. Część środków pozyskanych z rozprowadzania krzyży będzie przeznaczona na dofinansowanie podróży do Kazachstanu.
W Betlejem nadal wre praca nad następnymi krzyżami, kolejne grupy pielgrzymkowe obiecały pomoc w dostarczeniu ich na Śląsk. Misjonarze cieszą się i dziękują za pamięć i wsparcie. Niech to wszystko przynosi błogosławione owoce!

Szczęść Boże!

ks. Grzegorz Wita

przekazanie krzyży życzliwa współpraca schnące drewno oliwne fazy produkcji
żmudna praca surowy krzyż Toyota do Zambii SsangYong do Peru

 
Głosimy Jezusa Ukrzyżowanego!
środa, 06 lutego 2013 22:45

folder o krzyżu folder o krzyżu

 

Powoli ruszamy z projektem na zbliżający się Wielki Post Roku Wiary.

 

 

Celem jest wzrost świadomości Kogo możemy i mamy zaproponować światu oraz pomoc misjonarzom w zdobyciu samochodów,
dzięki którym będą mogli głosić prawdy o Ukrzyżowanym i Żyjącym Jezusie.


O krzyże proszę się już pytać w parafiach, a dostarczę je po 18 lutego...

Od 9 do 17 lutego jestem wraz z pielgrzymką Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej w Ziemi Świętej.

ks. Grzegorz Wita

 
Kilka zapowiedzi misyjnych wydarzeń
piątek, 25 stycznia 2013 22:22

1. Do parafii docierają folderki - podsumowanie i podziękowanie za "Różańcowy Most Misyjny". Chciałbym, aby dotarły do każdego, kto zaangażował się w tę, jakże owocną akcję. Proszę Was o pomoc w dystrybucji. Powinno pojawić się po kilkanaście sztuk na każdej parafii.
Gdyby brakło folderków, krążą też małe kalendarzyki Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej. Już z odświeżonym adresem i aktualnym numerem konta.

2. Grupom Kolędników Misyjnych serdecznie gratuluję! Tym, które przysłały zdjęcia dziękuję. Jak na razie wiem, że Kolędowanie odbyło się w następujących wspólnotach: Świerklany, Lubomia, Bykowina, Góra, Knurów, Mikołów, Bzie Zameckie, Wisła Wielka, Kosztowy, Studzienka, Kryry, Chwałęcice, Wola, Bielszowice, Żory, Jankowice Rybnickie, Panewniki.
Gdyby gdzieś jeszcze, to proszę dać mi znać. Podobnie gdyby nie dotarły dyplomy z Warszawy, to proszę o kontakt. Grupy, które zebrane środki przekazały przeze mnie, proszę o cierpliwość, dyplomy jeszcze nie dotarły do mnie z centrali. Jak na razie wiadomo mi o zebranej sumie w okolicach 30 000 zł.

3. Powoli też klaruje się kolejny projekt, o którym wspominałem - propozycja krzyża wpisanego w Imię Jezus. Zatytułowany projekt został: "Głosimy Jezusa ukrzyżowanego!" i będzie ukierunkowany na pozyskiwanie środków dofinansowania zakupu samochodów dla misjonarzy. Proszę Was o pomoc w rozprowadzaniu krzyży i informowaniu mnie jeśli gdzieś zabraknie. Zamówię więcej w Betlejem. Planuję już nie na taką skalę jak różańce, gdyż przygotowywanych jest 1 000 egz. Każdy po 20 cm i w cenie 20 zł.

4. Ważna informacja: tegoroczny, III Kongres Misyjny Archidiecezji Katowickiej odbędzie się 20 kwietnia (w sobotę) w Panewnikach. Dziękuję ojcu Dymitrowi ofm za przyjęcie nas w gościnę. Proszę zatem już wpisać sobie do kalendarza tę datę i zarezerwować połowę dnia. Szczegóły będziemy opracowywać powoli. Ale gdyby ktoś miał już jakieś sugestie, to proszę śmiało pisać!

5. XI Rajd Misyjny będzie miał miejsce 8 czerwca w Ustroniu Polanie. Startem i metą będzie kościół Dobrego Pasterza. Blisko dworzec kolejowy, duży parking, gościnny Proboszcz. Wyjście i dojście do tego samego punktu. Po trasie ewangelizacja na Równicy? Zatem już dziś zapraszam w tę sobotę do Ustronia. Także tu otwarty jestem na propozycje.

6. Rozwija się bardzo obiecująco idea "Sklepiku misyjnego". Na razie dominowało peruwiańskie rękodzieło, ale powoli napływa też afrykańskie. Ostatnio gościły takowy kiermasz parafie: św. Jacka w Radoszowach, św. Jadwigi w Tychach, MB Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych, Wydział Teologiczny. Czekają Jankowice Rybnickie. Gdyby ktoś był zainteresowany, proszę o kontakt z Koordynatorką projektu - Aldoną pod nr tel. 535 354 250.

7. Zostaliśmy, jako Papieskie Działa Misyjne (szkolne i parafialne koła, ogniska misyjne, grupy misyjne oraz wszystkie środowiska misyjne) zaproszeni do uczestnictwa w pracach II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Zrodził się pomysł, aby powstał przynajmniej jeden "specjalistyczny" zespół synodalny. Byłby on zapleczem konsultacyjnym Komisji ds. Ewangelizacji. Mógłby np. swe prace przeprowadzać korzystając z Internetu. Gdyby ktoś był zainteresowany włączeniem się i współtworzeniem takiego Zespołu, proszę o kontakt ze mną.

Szczęść Boże!

ks. Grzegorz Wita

 
« pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia »

Strona 22 z 31